Rentgenodiagnostyka Poznań

Tomografia zębów CBCT - Poznań

Czym jest tomografia komputerowa CBCT?

Tomografia komputerowa (CBCT, zdjęcie 3D, tomografia wiązki stożkowej) jest badaniem, które staje się standardem w nowoczesnym leczeniu stomatologicznym. Jest to badanie, które obrazuje tkanki jamy ustnej w ujęciu trójwymiarowym. Co istotne, jest to jedyne zdjęcie, na którym widoczne są zarówno tkanki miękkie, jak i tkanka kostna. Otrzymujemy wielopłaszczyznowe zdjęcie szczęki i żuchwy, które można przeglądać w wielu przekrojach.


Tomografia CBCT - tak jak i klasyczna tomografia - wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie (RTG). Różnica polega na rodzaju wiązki promieniowania. W tomografii wiązki stożkowej CBCT wiązka przybiera kształt stożka, stąd też jej potoczna nazwa. Otrzymujemy obraz w trójwymiarze, co pozwala na precyzyjne planowanie leczenia stomatologicznego.


Tomografia komputerowa jest obecnie szeroko wykorzystywana we wszystkich gałęziach medycyny. W naszej Klinice w Poznaniu badanie to wykonujemy przy pomocy wysokiej klasy sprzętu Orthophos SL 3D, który pozwala na wykonanie badania CBCT, które jest szybszą i bardziej bezpieczną odmianą klasycznej tomografii komputerowej, stworzoną specjalnie na potrzeby stomatologii.  Aparat do tomografii CBCT emituje mniejszą dawkę promieniowania RTG w porównaniu do obrazowania klasyczną tomografią.

Do czego przydatne jest zdjęcie 3D?

Skuteczność leczenia zależy w ogromnej mierze od postępowania diagnostycznego.


Badanie 3D jest niezwykle przydatne podczas przeprowadzania diagnostyki u Pacjenta, gdyż zastępuje nam szereg innych zdjęć rentgenowskich, w tym zdjęcia:

 • pantomograficzne
 • cefalometryczne
 • skrzydłowo – zgryzowe
 • stawu skroniowo – żuchwowego
 • zatok obocznych nosa.

Podczas wykonania badania CBCT, lekarz ocenia:

 • ilość i stan tkanki kostnej
 • dokładne położenie nerwów oraz naczyń krwionośnych
 • zatoki szczękowe
 • korzenie zębów
 • obecność stanów zapalnych w strukturach szczęki i żuchwy

 

Dzięki temu lekarz jest w stanie niezwykle precyzyjnie zaplanować przebieg zabiegu chirurgicznego lub implantologicznego.


W przypadku, gdy planowane jest wszczepienie implantów, stomatolog w specjalnym programie projektuje ich położenie z dokładnością do dziesiętnych części milimetra


W przypadku leczenia endodontycznego (kanałowego), tomografia komputerowa CBCT pozwala na precyzyjne oszacowanie długości kanałów korzeniowych, ocenę ich stanu oraz zlokalizowanie ujść dodatkowych, nietypowo umiejscowionych kanałów.


Badanie CBCT jest wykorzystywane w każdej dziedzinie stomatologii. Najczęściej stosowane jest w diagnostyce:

 • schorzeń stawów skroniowo - żuchwowych,
 • chorób i zaburzeń stomatologicznych,
 • wad zgryzu,
 • stopnia zaawansowania próchnicy,
 • chorób przyzębia i ubytków kostnych szczęki lub żuchwy

Kiedy należy wykonać CBCT?

Wykonanie badania CBCT zostaje zlecone przez lekarza stomatologa podczas konsultacji, zgodnie z aktualnymi potrzebami diagnostycznymi. Badanie to wykonywane jest na miejscu i „od ręki” w naszej Klinice w Poznaniu. Obraz szczęki i/lub żuchwy uzyskiwany jest niemal natychmiast, dzięki czemu lekarz od razu konsultuje wynik z Pacjentem.


Do wykonania zdjęcia 3D wymagane jest ściągnięcie biżuterii, okularów oraz wyjęcie z ust ruchomych protez czy aparatów ortodontycznych. Tomografia zębów wykonywana jest w pozycji stojącej lub siedzącej. W trakcie badania nie należy się ruszać. Aparat emituje promieniowanie RTG a jego detektor obraca się o 360°. Zdjęcia trafiają do komputera, gdzie obrabiane przez algorytm. Wynikiem końcowym jest trójwymiarowy obraz analizowanych struktur.

Czy to badanie jest bezpieczne?

Samo badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne dla Pacjenta. Czas wykonania badania zamyka się w kilkunastu sekundach. Ilość promieniowania RTG zredukowana jest do minimum dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej oraz tomografii stomatologicznej CBCT zamiast klasycznej tomografii komputerowej (dziesięciokrotna redukcja promieniowania).


Skanowany jest zawsze jak najmniejszy możliwy obszar jamy ustnej, a podczas badania Pacjent zabezpieczony jest ołowianym fartuchem.

Przeciwwskazania do wykonania badania CBCT

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża Pacjentki. Przed przystąpieniem do wykonania zdjęcia należy poinformować lekarza o ciąży.


Zdjęcia z użyciem tomografii CBCT u dzieci wykonywane są jedynie wtedy gdy jest to niezbędne do prowadzenia dalszego leczenia.

Rentgen zębów - Poznań

Czym jest RTG zęba?

Zdjęcie RTG zęba - potocznie zwane też prześwietleniem - to badanie wykorzystujące promieniowanie RTG do uzyskania informacji na temat stanu uzębienia przed podjęciem leczenia. W stomatologii wykorzystuje się zarówno zdjęcia punktowe, panoramiczne (pantomograficzne) jak i cefalometryczne. Rodzaj zdjęcia wybierany jest w zależności od potrzeb.


Punktowe RTG - Służy do oceny stanu zęba czy zaawansowanie procesu zapalnego. Wykonuje się je też w celu sprawdzenia wypełnienia kanałów czy skuteczności leczenia.


Panoramiczne RTG - szeroko stosowane w diagnostyce stomatologicznej do oceny stanu całej jamy ustnej, gdyż na zdjęciu widoczne są wszystkie zęby. Pantomogram pozwala ustalić, które zęby wymagają pilnej interwencji stomatologa, czy i w jaki sposób ósemki wpływają na całość uzębienia oraz jest niezwykle pomocny przy leczeniu ortodontycznym.


Cefalometryczne RTG - służy do oceny wad zgryzu i ich wpływu na otaczające tkanki. Obraz obejmuje także kości całej czaszki i zatoki w ujęciu bocznym.

Kiedy trzeba wykonać badanie RTG?

Zdjęcie rentgenowskie wykonywane jest najczęściej przed planowanym leczeniem kanałowym, usunięciem zęba bądź wykonaniem nowej protezy. Stosowane jest także do diagnozowania zmian patologicznych przy korzeniach, do stwierdzania obecności próchnicy i wykrywania zębów zatrzymanych. Obraz z badań RTG pozwala także potwierdzić obecność torbieli czy istnienie zmian nowotworowych w obrębie twarzoczaszki.

Czy zdjęcie RTG jest bezpieczne?

Diagnostyka z użyciem RTG jest bezpieczna dla Pacjenta. Dawka jest na tyle niewielka, że nie wpływa na jego zdrowie.


Nie zaleca się wykonywania zdjęć RTG kobietom w ciąży oraz należy  ograniczyć je u dzieci poniżej 5 roku życia.

Cennik

Rentgenodiagnostyka

Do badań obrazowych wykorzystujemy ultranowoczesny tomograf SIRONA - Orthophos SL 3D

Zdjęcie panoramiczne (pantomogram) 80 zł

Tzw. „panorama” stanowi uzupełnienie zewnątrzustnego badania stomatologicznego („przeglądu”). Stomatolog widzi dzięki niemu to, co niewidoczne dla oczu – stany zapalne w kości, próchnicę pod wypełnieniem czy zęby zatrzymane. Według światowych standardów, należy ją wykonywać co dwa lata.

Zdjęcie cefalometryczne 80 zł

Obrazuje twarzoczaszkę w ujęciu bocznym. Pokazuje sposób zagryzania i wzajemne ustawienie żuchwy i szczęki. Pomocne w diagnostyce wad zgryzu i leczeniu ortodontycznym.

Tomografia (CBCT) 150 - 270 zł

Standard w nowoczesnym leczeniu stomatologicznym - obrazuje kości w trójwymiarze, pozwalając „zobaczyć ją z każdej strony”. CBCT to stomatologiczna odmiana klasycznej tomografii komputerowej ze znacznie obniżoną dawką promieniowania. W naszej Klinice wykorzystujemy ultranowowczesny tomograf SIRONA SL 3D.

CBCT okolicy pojedynczego zęba 150 zł
CBCT 1 łuk 180 zł
CBCT 2 łuki 270 zł

Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas