Ortodoncja to jedna z najmłodszych, ale też najdynamiczniej rozwijających się dziedzin stomatologii.


Zajmuje się leczeniem wad zgryzu i korygowaniem nieprawidłowości w ustawieniu żuchwy i szczęki u pacjentów dorosłych oraz dzieci.

Dlaczego należy korygować wady zgryzu?

Leczenie ortodontyczne przeprowadza się ze względów zdrowotnych, ale też estetycznych i funkcjonalnych (np. eliminowanie wad wymowy). Jest ono możliwe niezależnie od wieku Pacjenta - zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Wady zgryzu stanowią dziś problem bardzo wielu osób. Zgodnie z tendencją ewolucyjną, twarzoczaszka – w tym szczęka i żuchwa człowieka są coraz mniejsze, co w konsekwencji prowadzi do stłoczenia zębów.

W leczeniu wad zgryzu stosowane są bezpieczne i komfortowe aparaty niskiego tarcia, w związku z czym do przesuwania zębów wykorzystywane są niewielkie siły. Doskonałe rezultaty osiągane są w krótszym niż zazwyczaj czasie i gwarantują trwałość leczenia.

Należy pamiętać, że wyleczony zgryz to nie tylko proste zęby, ale także zmniejszone  ryzyko próchnicy i procesów paradontycznych.

Jak wygląda konsultacja ortodontyczna? Pierwsza wizyta u ortodonty

Leczenie ortodontyczne w naszej Klinice w Poznaniu rozpoczyna się zawsze od wizyty konsultacyjnej. Celem pierwszej wizyty jest poznanie problemów i potrzeb pacjenta oraz przyczyn, które skłaniają go do podjęcia leczenia ortodontycznego.

Lekarz przeprowadza wywiad ogólny i stomatologiczny, a następnie przystępuje do badania pacjenta, na podstawie którego ocenia, czy leczenie jest możliwe.

Na wizycie tej wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne oraz przeprowadzany jest cyfrowy skan pod modele diagnostyczne, na bazie których lekarz analizuje zgryz Pacjenta. Jest to niezbędne do ustalenia planu leczenia oraz najkorzystniejszych rozwiązań, a także szacunkowego kosztu i czasu leczenia ortodontycznego.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Współczesne leczenie ortodontyczne przeprowadza się przy użyciu aparatów ruchomych, stałych oraz nakładek typu Clear Aligner lub Invisalign. Aparaty ortodontyczne dopasowywane są indywidualnych potrzeb i wymagań pacjenta, co pozwala osiągnąć oczekiwany efekt w możliwie krótkim czasie.

Czym charakteryzują się poszczególne aparaty ortodontyczne?

Aparat ruchomy

Aparaty ruchome – wkładane i wyjmowane przez Pacjenta samodzielnie. Stosuje się je przede wszystkim u dzieci i młodzieży w okresie wymiany uzębienia z mlecznego na stałe (4 -12 lat).

Aparaty ruchome mają postać akrylowej płytki zaprojektowanej indywidualnie dla Pacjenta i dostosowanej do korygowanej wady. Możliwości korekcyjne tego aparatu są dość ograniczone - o ile można niwelować wychylenie lub przechylenie zębów, o tyle przesuwanie zębów nie jest już zasadniczo proste.

Z aparatu ortodontycznego ruchomego należy korzystać zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego - w praktyce jest to zazwyczaj kilkanaście godzin na dobę – zarówno w dzień, jak i w nocy.

Aparat stały

Aparaty stałe to zamki, które zostają przyklejone do zębów na cały czas ich leczenia oraz metalowe łuki, które wymienia się w jego trakcie. W zależności od oczekiwań, Pacjent ma do wyboru różne rodzaje aparatów stałych: 

  • metalowy
  • metalowy samoligaturujący (bez gumek)
  • estetyczny (przezroczyste zamki)
  • estetyczny samoligaturujący.

W przypadku aparatów samoligaturujących wizyty kontrolne są rzadsze, a leczenie zazwyczaj jest nieco krótsze.

Invisalign / Spark / Clear Aligner

Invisalign / Spark / Clear Aligner – to innowacyjne metody leczenia niektórych wad zgryzu przy pomocy specjalnych przezroczystych nakładek, które Pacjent użytkuje w określonej, indywidualnie ustalonej sekwencji, zazwyczaj zmieniając rodzaj nakładki co tydzień. W międzyczasie odbywają się wizyty monitorujące przebieg leczenia i pozwalające na wykonywanie kolejnych nakładek.

Dzięki temu leczenie jest niezwykle precyzyjne.

Nakładki są niewidoczne podczas codziennego użytkowania. Takie rozwiązanie zapewnia więc Pacjentowi najwyższą estetykę i pozwala uniknąć dyskomfortu związanego z leczeniem ortodontycznym. Podczas ich noszenia, Pacjent bez obaw może rozmawiać czy śmiać się.


Co ważne, nakładki można łatwo zdejmować do jedzenia czy mycia, dzięki czemu utrzymanie higieny jamy ustnej jest niezwykle łatwe. Zazwyczaj zaleca się noszenie ich min. 20 godzin dziennie. 

Czym jest leczenie retencyjne?

Należy pamiętać, że każde leczenie ortodontyczne składa się z dwóch etapów:

  • leczenia aparatem korygującym
  • leczenia stabilizującego aparatem retencyjnym tzw. retainerem. Trwa ono zazwyczaj tyle, ile trwało korygowanie wady

Pacjent otrzymuje specjalne plastikowe nakładki, które należy nosić jak najczęściej. Często na dolny łuk nakleja się również specjalny metalowy drucik. Wszystkie te działania mają na celu utrzymanie zębów w uzyskanej pozycji.

Jak często odbywają się wizyty kontrolne?

W zależności od ustalonego planu leczenia i indywidualnych wymagań pacjenta odbywają się one z różną częstotliwością: co 4 do 8 tygodni - zarówno w przypadku aparatów ruchomych jak i stałych. W czasie wizyt kontrolnych lekarz monitoruje postępy leczenia i reguluje siłę, z jaką aparat działa na zęby.

Kontrole są bardzo istotne dla prawidłowego przebiegu leczenia, a ich zaniedbanie może być fatalne w skutkach. Bez stałej kontroli czas trwania leczenia wydłuży się lub aparat ortodontyczny może wywołać odwrotny efekt od oczekiwanego np. pogłębić istniejącą nieprawidłowość lub spowodować nową wadę zgryzu.

Ortodonci

Proste zęby to łatwiejsze dbanie o higienę jamy ustnej, wyższa samoocena i pewność siebie. Grono naszych specjalistów zadba o Twój piękny uśmiech.

Cennik usług - ortodoncja

Poniżej przedstawiamy cennik zabiegów z zakresu ortodoncji wykonywanych w naszej klinice w Poznaniu.

Ortodoncja

Konsultacja Ortodontyczna 250 zł

Problemy ze zgryzem i nieprawidłowe ustawienie zębów są coraz bardziej powszechne. Współczesna ortodoncja wychodzi temu naprzeciw. Leczenie jest najczęściej wielomiesięczne, należy je więc precyzyjnie zaplanować. Lekarz analizuje w tym celu zdjęcia rentgenowskie, modele diagnostyczne i ustala możliwe drogi leczenia.

Omówienie planu 200 zł

Kontrola po leczeniu 150 - 200 zł

Modele Diagnostyczne 200 zł

Niezbędne w celu analizy zgryzu - potrzebne do planowania prac protetycznych, leczenia implantologicznego, leczenia ortodontycznego, przygotowania szablonów chirurgicznych.

Aparat stały 3 000 - 5 500 zł

Sprawdzona, konwencjonalna metoda leczenia wad ortodontycznych. Aparat złożony z przyklejonych do zębów zamków i opartych na nich łuków służących do tego, aby przywrócić zęby do ich prawidłowego położenia.

Aparat stały zamki metalowe klasyczny (1łuk) 3 000 zł
Aparat stały zamki metalowe samoligaturujące (1łuk) 3 500 zł
Aparat stały zamki rodowane klasyczne (1łuk) 3 500 zł
Aparat stały zamki rodowane samoligaturujące (1łuk) 4 000 zł
Aparat stały zamki porcelanowe/ szafirowe klasyczny (1łuk) 4 000 zł
Aparat stały zamki porcelanowe samoligaturujące (1łuk) 4 100 - 5 500 zł

Aparat typu Spark / Invisalign od 20 000 zł

Najbardziej innowacyjne rozwiązanie. Pozwala na leczenie wybranych wad ortodontycznych poprzez niewidoczne nakładki. Zapewnia maksymalną estetykę i komfort podczas całego leczenia. Podana cena podczas planu leczenia jest kwotą za całe leczenie, łącznie z wizytami kontrolnymi.

Ortotropia od 1500 zł

Technika ortodontyczna, której istotą jest przyczynowe leczenie wczesne czyli leczenie dzieci w okresie wzrostu twarzy.

Wizyta kontrolna Aparatu Bioblok 300-400 zł
Naprawa Aparatu Bioblok od 100 zł

Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas