Protetyka

Korony porcelanowe

Korony porcelanowe umożliwiają odbudowę estetyczną i funkcjonalną zębów. Stosujemy je w momencie gdy ząb, na skutek zbyt dużego uszkodzenia tkanek twardych, nie nadaje się do odbudowy materiałem kompozytowym lub, gdy w wyniku warunków estetycznych i zgryzowych, zależy nam na polepszeniu estetyki zębów. Kolor i kształt korony jest indywidualnie dobierany i dopasowywany dla każdego Pacjenta.

Przygotowanie do korony polega na oszlifowaniu zęba tak, by można "nałożyć" na niego nową koronę. Po oszlifowaniu zęba, na czas przygotowania przez laboratorium techniczne pracy, wykonywane są korony tymczasowe, które imitując naturalne zęby, zabezpieczają tkanki na czas wykonywania pracy protetycznej oraz zapewniają estetykę. Po jej wykonaniu ząb wygląda naturalnie, estetycznie i nie można go odróżnić od pozostałych.Czas przygotowania gotowej pracy to około 5 - 10 dni.

Rozróżniamy dwa rodzaje koron:

 

Korony metalowe licowane porcelaną

Charakteryzują się bardzo dużą odpornoscią na siły żucia, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w odcinkach bocznych, gdzie nie dochodzi do przechodzenia swiatła przez całą strukturę zęba (jak ma to miejsce w odcinkach przednich).

Dzięki metalowej podbudowie istnieje możliwosć łaczenia struktury z innymi rodzajami prac (protezy szkieletowe na zatrzaskach lub zasuwach).

 

Korony pełnoceramiczne lub na podbudowie z tlenku cyrkonu

Charakteryzują się najlepszą estetyką, idealnie odzwierciedlającą strukturę naturalnych zębów - najnowsze i najbardziej estetyczne rozwiązanie, zalecane dla wymagających Pacjentów. Nie powodują przebarwień dziąsła, idealnie adaptują się do tkanek miękich.

Szeroki zakres stosowania:
- korekta kształtu zęba (wydłużenie, skrócenie, poszerzenie, zwężenie)    
- likwidacja przebarwień (fluoroza, obumarcie zęba, przebarwienia po stosowaniu leków w dzieciństwie, wady rozwojowe szkliwa)
- zmiany ustawienia zębów
- niewielkie złamania, gdy trudne jest utrzymanie tradycyjnego wypełnienia
- zamknięcie przerw między zębami (diastemy i tremy).

 

Licówki pełnoceramiczne

Nowoczesna technika umożliwia poprawę wyglądu naszego uzębienia w sposób prosty i bezbolesny. Zadbane i równe zęby to warunek dobrego samopoczucia i nieskrępowanego uśmiechu - nie tylko poprawiają wygląd, ale również zwiększają poczucie własnej wartości i wiarę w swoje możliwości.

Poprzez zastosowanie licówek możemy:

wydłużyć powiększyć zęby

wyprostować skrzywione zęby

wybielić zęby

zatuszować uszkodzone szkliwo

zrekonstruować złamany ząb przedni

zrekonstruować dolne siekacze

odbudować rozległe ubytki przyszyjkowe

- zamknąć diastemę siekaczy

usunąć silne przebarwienia zębów, które nie mogą być usunięte przez wybielanie.

 

Protezy

Proteza pozwala na odtworzenie części lub wszystkich brakuących zębów. Ze względu na budowę i rodzaj protez wyróżniamy protezy akrylowe,szkieletowe oraz acetalowe.

 

Proteza akrylowa

Standardowa proteza odtwarzająca braki kilku lub wszystkich zębów.  W przypadku bezzębia przywaca możliwość gryzienia pokarmów oraz prawidłowo ustala relacje szczęki do żuchwy, odpowiednio podtrzymuje wargi - dzięki czemu pacjent "młodnieje" i wygląda bardziej atrakcyjnie. 

Do wykonania protezy potrzebne są 3 - 4 wizyty, podczas których pobierane są wyciski oraz wzorniki niezbędne do dokładnego odwzorowania sytuacji w jamie ustnej pacjenta. Okres wykonania pracy  to 5-7 dni.

 

Proteza szkieletowa

W przypadku gdy pacjent posiada część zębów własnych, które mogą służyć za elementy stabilizacyjne, najlepszą możliwością jest wykoananie protezy szkieletowej. Dzieki temu, że proteza opiera sie na zębach - nie powoduje ucisku dziąseł i wyrostka zębodołowego, zapobiegajac jego zanikowi. 

Umocowanie mechaniczne pozwala równiez do minimum ograniczyć płytę protezy, dzieki czemu jest ona dużo łatwiejsza w codziennym uzytkowaniu, pozwalając cieszyć się dużo wiekszą swobodą - zarówno w mówieniu jak i jedzeniu.

Do wykonania protezy potrzebne są 3-4 wizyty.

 

Protezy szkieletowe na zatrzaskach

Najbardziej zawansowane i estetyczne protezy, dające największe poczucie komfortu. Zamiast klamer stosuje się precyzyjne zamki / zatrzaski łączące protezę z pozostałymi zębami w niewidoczny sposób. Ząb "łączący" musi posiadać specjalnie przygotowaną koronę, pozwalającą zaczepić się protezie.

Do wykonania protezy potrzebne są 3-4 wizyty.

 

Proteza acetylowa

Zasada działania jest podobna do protezy szkieletowej, jednak materiał z którego jest wykonana to acetal, dzieki czemu proeteza jest lżejsza i bardziej komfortowa dla pacjenta. Dodatkowo klamry mogą być wykoanane w kolorze zębów lub dziąsła, dzieki czemu są dużo mniej widoczne niż w tradycyjnej protezie szkieltowej.

Do wykonania protezy potrzebne są 3-4 wizyty.

 

Proteza na implantach ( OVERDENTURE)

W przypadku całkowitego bezzębia istnieje możliwość wszczepienia 2 implantów ( żuchwa) lub 4 ( szczęka) i utrzymanie protezy na implantach za pomocą specjalnych lokatorów. Dzięki temu proteza nie przesuwa się i umożliwia normalne funkcjonowanie.

Do wykonania protezy potrzebne są 4-5 wizyty. ( po wcześniejszym wgojeniu sie implantów)