Implantoprotetyka i Protetyka Stomatologiczna Poznań

Protetyka stomatologiczna

W dobie cyfryzacji, niemożliwe nie istnieje. Po szczegółowej diagnostyce, skanowaniu zgryzu i wykonaniu niezbędnych zdjęć, pacjent otrzymuje indywidualny, opracowany przez Zespół Kliniki Kwiatek, plan leczenia. Protokół Digital Smile Design (czyli cyfrowe projektowanie) w połączeniu z możliwościami nowoczesnej stomatologii, umożliwia precyzyjne zaplanowanie przyszłego uśmiechu. Każda wizualizacja, jak i gotowa praca protetyczna, jest niepowtarzalna - specyficzna dla danego pacjenta

Cyfrowe projektowanie uśmiechu z Digital Smile Design Poznań
Efekty pracy protetyka - zdjęcie przed i po zabiegu.

Mosty i korony porcelanowe

Korony porcelanowe zaliczane są do uzupełnień protetycznych, które umożliwiają odbudowę estetyczną i funkcjonalną zębów pacjenta. Stosujemy je w momencie gdy ząb, na skutek zbyt dużego uszkodzenia tkanek twardych, nie nadaje się do odbudowy materiałem kompozytowym lub zależy nam na polepszeniu estetyki zębów. Kolor i kształt koron jest indywidualnie dobierany i dopasowywany dla każdego Pacjenta. 


Korony posiadają wiele zalet, dzięki którym są chętnie wybierane przez pacjentów, jako sposób na uzupełnienie braków zębowych w jamie ustnej. Wśród zalet można wymienić:

 • doskonały i długotrwały efekt estetyczny – korony nie sposób odróżnić od naturalnego zęba
 • bezpieczeństwo użytkowania
 • wytrzymałość na zmiany temperatur
 • nie powodują objawów alergicznych
 • wysoka precyzja wykonania

Przygotowanie do osadzenia pracy polega na oszlifowaniu zęba tak, aby można było na niego „nałożyć” nową koronę. Na czas oczekiwania na wykonanie gotowej pracy protetycznej, zakładana jest tzw. korona tymczasowa, która ma za zadanie zabezpieczyć tkanki. Zabieg kończy się osadzeniem ostatecznej korony zapewniającej zębowi naturalny, estetyczny wygląd. 

Korony porcelanowe mają szeroki zakres zastosowania. Umożliwiają:

 • korektę kształtu zęba (wydłużenie, skrócenie, poszerzenie, zwężenie)
 • likwidację przebarwień (fluoroza, obumarcie zęba, przebarwienia, wady rozwojowe szkliwa)
 • zmianę ustawień zębów pacjenta
 • maskowanie niewielkich złamań, gdy trudno jest utrzymać tradycyjne wypełnienie
 • zamknięcie przerw między zębami (diastemy i tremy)

Mosty porcelanowe to stałe uzupełnienia protetyczne, które służą do wypełniania luk po utraconych zębach. Warunkiem koniecznym do zastosowania mostu jest posiadanie przez pacjenta zdrowych zębów lub implantów, które ograniczają lukę po obu jej stronach. Mosty protetyczne składają się z filarów – służących do jego zakotwiczenia – oraz przęsła – zębów zastępczych wypełniających ubytek w jamie ustnej pacjenta. Wykonanie mostu poprzedza przygotowanie filarów, czyli zębów otaczających lukę. Ich rozmiar zostaje zredukowany, tak aby możliwe było osadzenie na nich przęsła.


Jak w przypadku koron, mosty porcelanowe wykonane są z materiałów umożliwiających ich pełne dopasowanie do odcienia naturalnych zębów. 


Zarówno korony jak i mosty są trwałe i mogą służyć człowiekowi przez całe życie. Aby jak najdłużej cieszyć się efektami protetyki stomatologicznej należy starannie dbać o higienę jamy ustnej – przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby z użyciem pasty z fluorem, stosować nici dentystyczne i płyny do płukania ust oraz regularnie zgłaszać się na zabiegi profesjonalnej higienizacji jamy ustnej.

zastosowanie koron protetycznych u pacjenta - zdjęcie przed i po zabiegu - Klinika Kwiatek Poznań
zęby przed i po skorzystaniu z usług protetyka z Kliniki Kwiatek w Poznaniu.

Licówki

Licówki są to cienkie płytki (do 1 mm grubości), które mocuje się na wcześniej przygotowanym zębie. Polega ono na delikatnym zeszlifowaniu wierzchniej warstwy szkliwa. W niektórych przypadkach licówki można nałożyć bez wstępnego szlifowania. Nie tylko poprawiają wygląd, ale również zwiększają poczucie własnej wartości. Umożliwiają zamaskowanie wszelkich defektów estetycznych zębów takich jak przebarwienia, nierówny koloryt zębów, widoczne wypełnienia czy też poprawę kształtu i powierzchni zęba a także likwidacji diastemy (szpary między zębami).


Zabieg założenia licówek jest prosty i bezbolesny. Przygotowanie zębów jest mało inwazyjne.  Dopasowanie ich do pozostałych zębów odbywa się indywidualnie, przy pełnej współpracy lekarz - technik. Obecne rozwiązania pozwalają na wyprodukowanie licówek tak cienkich, że ingerencja w naturalne tkanki zęba jest ograniczona do niezbędnego minimum.


Poprzez zastosowanie licówek możemy:

 • wydłużyć i powiększyć zęby
 • poprawić nieprawidłowe ustawienie
 • wybielić i usunąć silne przebarwienia
 • zatuszować uszkodzone szkliwo
 • odbudować rozległe ubytki przyszyjkowe
 • zamknąć diastemy i tremy
 • nadać wymarzony, zaprojektowany wcześniej kształt
Licówki umożliwiają łatwą korektę wad uzębienia.
Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zadzwoń do nas:
Klinika Kwiatek 535 266 264 535 122 137

Implantoprotetyka

Po pełnej integracji implantu z kością, przechodzimy do etapu protetycznego. W większości przypadków, wykonanie gotowej pracy odbywa się całkowicie cyfrowo. Klasyczny wycisk, zastąpiony jest skanowaniem okolicy implantu i sąsiednich zębów. Umożliwia to zminimalizowanie liczby potrzebnych wizyt, a gotowa praca protetyczna charakteryzuje się doskonałą estetyką i spasowaniem.

Korony i mosty na implantach

W sytuacji braku jednego lub kilku zębów, implanty wraz z koroną to aktualnie najlepsze możliwe rozwiązanie. W przeciwieństwie do klasycznych koron i mostów, nie wymagają ingerencji w naturalne, zdrowe zęby sąsiednie. Każdy z uzupełnionych punktów funkcjonuje oddzielnie, co znacznie ułatwia utrzymanie właściwej higieny.


W zależności od warunków, korony i mosty mogą być mocowane do implantów, za pomocą łącznika standardowego lub indywidualnego. Łącznik indywidualny produkowany jest na potrzeby konkretnego pacjenta. Stanowi doskonałe podparcie dla tkanek otaczających implant, zapewniając idealną estetykę. Dedykowany w sytuacjach, gdzie zależy nam na jak najlepszym odwzorowaniu natury.

Korona mocowana do implantu za pomocą indywidualnego łącznika - Wykonanie Klinika Kwiatek Poznań - Protetyka

Prace protetyczne oparte na implantach przy całkowitym bezzębiu

Jest to pełne uzupełnienie protetyczne, most złożony z 10 lub 12 koron opartych na 4 lub 6 implantach („all on 4”, „all on 6”). Praca jest osadzona na stałe.
Zamocowana do implantów za pomocą systemu multiunitów. Pozwala na odtworzenie pełnej estetyki i funkcji zgryzu, by na stałe pożegnać się z ruchomą protezą. Na czas gojenia, pacjent użytkuje pracę tymczasową.

Uzupełnienie protetyczne przy całkowitym braku uzębienia - 6 implantów, łączniki Multi Unit i 12 koron protetycznych. Wykonanie Klinika Kwiatek Poznań

Protezy na implantach (overdenture)

Protezy zębowe na implantach eliminują dyskomfort związany z użytkowaniem tradycyjnych protez (ruchomość, otarcia śluzówki). Oparte na 2 lub 4 implantach umożliwiają stabilizację nieporównywalną do klasycznego uzupełnienia ruchomego.


Utrzymanie zapewniają specjalne, kompatybilne z implantem matryce. Możliwość samodzielnego zakładania i zdejmowania, zapewnia idealne utrzymanie higieny.

Całkowita przebudowa zgryzu z poprawą estetyki uśmiechu

W przypadku skomplikowanych rekonstrukcji - gdy braki zębowe są rozległe - kluczową rolę odgrywa planowanie i sprawna praca całego Zespołu. Klinika Kwiatek z Poznania skupia ponad 20 specjalistów z różnych dziedzin, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje. Pacjent może czuć się zaopiekowany od A do Z przez Zespół, co w połączeniu z najnowocześniejszą technologią przekłada się na doskonałe i przewidywalne efekty.

Pacjenci przed i po wykonaniu całkowitej przebudowy zgryzu wraz z poprawą estetyki uśmiechu - Klinika Kwiatek Poznań

Protezy zębowe

Protetyka stomatologiczna to także protezy zębowe, które służą do odtworzenia części lub wszystkich brakujących zębów. Ze względu na rodzaj i budowę wyróżniamy protezy akrylowe, szkieletowe i acetalowe.


Protezy akrylowe – jeden z rodzajów uzupełnień protetycznych. Są to protezy ruchome lub stałe. Mogą służyć do uzupełnienia pojedynczej luki lub do odtworzenia całego uzębienia. W przypadku bezzębia proteza przywraca możliwość gryzienia pokarmów oraz prawidłowo ustala relacje szczęki do żuchwy, odpowiednio podtrzymuje wargi – dzięki czemu pacjent „młodnieje” i wygląda bardziej atrakcyjnie. Do wykonania protezy potrzebne są 3 – 4 wizyty, w takcie których pobiera się wyciski oraz wzorniki niezbędne do dokładnego odwzorowania sytuacji w jamie ustnej pacjenta. Czas trwania prac to 5 – 7 dni.


Protezy szkieletowe – wykonane z metalu oraz akrylu lub acetalu uzupełnienia protetyczne służące do wypełnienia utraconych zębów. Zalecane są w przypadku pacjentów posiadających zęby własne, które stanowią wówczas element stabilizacyjny dla protez. Mocowane są mechanicznie za pomocą specjalnych klamer, co zapewnia stabilność oraz uniemożliwia poruszanie pozostałych zębów. Protezy szkieletowe wymagają codziennego szczotkowania. Do ich wykonania potrzebne są 3 - 4 wizyty w naszym gabinecie.


Istnieje także możliwość zastosowania protezy szkieletowej na zatrzaskach. Zamiast klamer stosuje się w niej precyzyjne zamki / zatrzaski łączące protezę z pozostałymi zębami. Zęby, do których będzie ona mocowana muszą posiadać specjalnie przygotowaną koronę, pozwalającą zaczepić się protezie.


Protezy acetalowe – są podobne do protez szkieletowych, jednak – ze względu na materiał, z którego zostały wykonane – są lżejsze i bardziej komfortowe dla pacjentów. Acetal jest materiałem termoplastycznym, odpornym na zginanie, dzięki czemu w pewnym stopniu dopasowuje się do jamy ustnej. Jest też bardziej odporny na odkształcenia. Klamry łączące mogą być wykonane z kolorze zębów lub dziąseł, co sprawia, że są one mniej widoczne niż w przypadku tradycyjnych protez zębowych. Istotną zaletą protez acetalowych jest fakt, że nie wywołują one reakcji alergicznych u pacjentów, nie niszczą powierzchni szkliwa oraz nie podrażniają metalowymi częściami tkanek miękkich jamy ustnej. 

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zadzwoń do nas:
Klinika Kwiatek 535 266 264 535 122 137

Lekarze protetycy

Poznaj kadrę specjalistów, którzy zadbają o Twój piękny uśmiech.

lek. dent. Sylwia Pokorska
lek. dent. Sylwia Pokorska
Stomatologia Estetyczna Protetyka
Master of Science in Prosthodontics and New Technologies
lek. dent. Dominik Medyński
lek. dent. Dominik Medyński
Specjalista Protetyki Stomatologicznej
lek. dent. Bogna Scheffs-Banaszak
lek. dent. Bogna Scheffs-Banaszak
Specjalista Protetyki Stomatologicznej
dr. n. med. Magdalena Dyba
dr. n. med. Magdalena Dyba
Specjalista Protetyki Stomatologicznej

Tak mówią o nas Pacjenci

Ocena
Wspaniali ludzie Pan Dr Kwiatek super człowiek i profesjonalista mnie robił częściowa protezę żonie ,która jest lekarzem 4 implanty wspaniale wykonane !!!!!serdecznie polecamy
Paweł
Zobacz
Ocena
W Klinice Kwiatek miałem przeprowadzone kompleksowe leczenie polegające na wszczepieniu implantów i wykonaniu uzupełnień protetycznych wraz z podstawowymi pracami dla poprawy estetyki. Całe leczenie przebiegało sprawnie i przyjemnie. U Dr Jakuba Kwiatka jako pacjent cały czas czułem się pewnie. Na wszystkie pytania miałem pełną odpowiedź. Jeżeli jeszcze jest ktoś, kto się boi "dentysty" to zapewniam że nie ma czego, wszystko przebiega bezboleśnie, zarówno w trakcie zabiegu jak i w pierwszych dobach po wszczepieniu.
Teraz robię tylko bieżący serwis i cieszę się pełnym uzębieniem :)
W Klinice Kwiatek leczone są też moje dzieci które pod okiem specjalistów przechodzą na zęby stałe.
Sirg
Zobacz
Ocena
Bardzo profesjonalna opieka! Przed pandemią i w trakcie, najsympatyczniejsza Pani na Świecie przyjmuje w drzwiach, mimo, że nie widzisz jej twarzy to bije od niej blask nawet ukłucia w palec nie zauważysz. Byłam przerażona bo mój zabieg mocno się przeciągnął, przez kwarantannę oczywiście, a tu szok! Od razu po złagodzeniu kwarantanny , miły telefon z zaproszeniem na dalsze zabiegi korygujące. Jak zwykle było miło spotkać Panią doktor Pokorską, zawsze miła, profesjonalna z łagodnością matki Teresy. Dziękuję.
Joanna
Zobacz
Ocena
Gorąco polecam. Byłam na konsultacji protetycznej. Pani doktor przemiła, potrafiąca słuchać, wszystko mi wyjaśniła i z cierpliwością odpowiadała na moje pytania. Miałam wątpliwości co do terminów bo musiałam mieć najpierw wyleczone zęby a terminy były dopiero za ponad miesiąc. Po kilku godzinach po wyjściu z wizyty otrzymałam telefon, że udało się przyspieszyć moje leczenie i wszystko pójdzie zgodnie z planem. Leczenie było bezbolesne, sprzęt nowoczesny, panie asystentki delikatne, uśmiechające się. Wszystkie wizyty umówiła mi przesympatyczna i bardzo żywa Pani z rejestracji, która zawsze ma dla mnie czas jeżeli mam jakieś dodatkowe pytania. Z powodu mojej pracy musieliśmy wiele razy zmieniać godziny wizyt lub dni i zawsze mogłam liczyć na jej pomoc albo pozostałych równie miłych Pań. Dużym plusem jest też lokalizacja i możliwość zaparkowania samochodu bez problemu.
Anna
Zobacz

Protetyka - Cennik usług

PROTETYKA

1. Konsultacja Protetyczna 100 zł

Przed podjęciem leczenia protetycznego, lekarz analizuje zdjęcia RTG oraz modele diagnostyczne i dokonuje komputerowej analizy uśmiechu. Dzięki temu może wykonać projekt DSD (Digital Smile Design), który pokazuje finalny efekt leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem.

2. Korona pełnoceramiczna (bez metalu) Emax / Lava 1950 zł

Pełnocermiczna korona najwyższej jakości - cementowana na wcześniej przygotowany ząb. Stanowi wzmocnienie jego struktury, a dzięki cyfrowemu projektowi zapewnia „filmową” estetykę.

3. Korona ceramiczna na podbudowie metalowej 1450 zł

4. Licówka ceramiczna cyfrowa Emax / Lava 1950 zł

Na minimalnie opracowany ząb nakłada się ultracienkie, porcelanowe „płatki”. Dzięki temu, uzyskujemy doskonały efekt estetyczny przy nieznacznej (dochodzącej do 0,5 mm) ingerencji w tkankę Pacjenta.

5. Inlay/Onlay w technologii cyfrowej CAD/CAM (Emax / Lava/ Amber) 1550 zł

Wypełnienia wykonywane z wykorzystaniem technologii cyfrowej. Projektowane i tworzone w laboratorium. Tradycyjna „plomba” zastąpiona zostaje dedykowanym, indywidualnym projektem, idealnie dopasowanym do warunków w jamie ustnej i sąsiadujących zębów, zapewniając niespotykaną szczelność i jakość.

  Onlay, Inlay pełnoceramiczny 1550 zł
  Onlay, Inlay kompozytowy 1550 zł

6. Protezy ruchome 1700 - 2000 zł

  Akrylowa – tradycyjna proteza zębowa 1700 zł
  Szkieletowa – większa wytrzymałość dzięki metalowej podbudowie 2000 zł
  Acetalowa – lekki, półelastyczny materiał, estetyczne klamry 1900 zł

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zadzwoń do nas:
Klinika Kwiatek 535 266 264 535 122 137