Stomatologia dziecięca

Wizyta adaptacyjna

Pierwsze wizyty u stomatologa powinny pozytywnie nastawić dziecko do profilaktyki czy ewentualnego leczenia oraz przygotować naszego malucha do przeprowadzenia koniecznych zabiegów. Powinny zostać zaplanowane już ok. 18 miesiąca życia. Najkorzystniej, aby odbywały sie w godzinach porannych, kiedy dziecko jest wypoczęte i skłonne do współpracy. 

Podczas wizyt adaptacyjnych dziecko oswaja się z gabinetem i prowadzącym go lekarzem.

Wizyty adaptacyjne mają charakter zabawy edukacyjnej. Podczas pierwszego spotkania z dzieckiem, stomatolog pokazuje mu przede wszystkim fotel oraz sprzęt w gabinecie, a korzystanie z kamery wewnątrzustnej oraz "leczenie" lalki czy misia  angażują naszego małego Pacjenta do współpracy.

Każde dziecko jest inne, dlatego częstotliwość oraz formę spotkań adaptacyjnych dopasowujemy do indywidualnych potrzeb.

Zazwyczaj pierwsze dwie wizyty są 10 - minutowe, a pierwszy zabieg przeprowadzany jest dopiero na 3. wizycie. Dzięki budowaniu pozytywnych relacji od najmłodszych lat - przyszły Pacjent w dorosłym życiu będzie mógł poszczycić się pięknym i zdrowym uśmiechem.

 

Kolorowe wypełnienia (kolorowe plomby)

Dzięki specjalnym wypełnieniom w różnych kolorach (żółte, różowe, niebieskie, zielone) możemy dodatkowo urozmaicić wizytę dziecku oraz zmotywować pociechę do dalszego leczenia. Wypełnienia są światłoutrwaldzalne i mają takie same właściwości jak standardowe wypełnienia "dla dorosłych". 

Bardzo często, nasi najmłodsi pacjenci traktują juz samą "kolorową plombę" jako nagrodę za "bycie dzielnym" i zgłaszają rodzicom dużo wcześniej wszelkie dolegliwości bólowe - dzięki czemu leczenie jest krótsze i łatwiejsze dla naszego dzielnego malucha.

 

Lakierowanie

Lakierowanie zębów polegające na pokrywaniu powierzchni zębów specjalnym lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym, mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.

Zabieg fluoryzacji najkorzystniej jest przeprowadzać po profesjonalnym oczyszczeniu zębów, gdyż wtedy jego efektywność jest maksymalna i zapewnia najdłuższy efekt kariostatyczny (hamowanie rozwoju próchnicy).

 

Lakowanie

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem). Jest to rutynowy zabieg profilaktyczny dotyczący zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Ze względu na swoją budowę bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących są miejscami, które stosunkowo trudno oczyścić z resztek pokarmowych. Nawet przy bardzo dobrej higienie, nie jest możliwe usunięcie płytki bakteryjnej z bruzd i szczelin, gdyż średnica ich jest w niektórych miejscach mniejsza jest od średnicy włosia szczoteczki do zębów. Taka sytuacja ułatwia rozwój bakterii  i  sprzyja powstawaniu ognisk choroby próchnicowej już na początku pojawiania się zębów stałych.

W celu zabezpieczenia zęba przed rozwojem próchnicy stosuje się profilaktyczny zabieg lakowania bruzd.

Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i szczeliny na powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając tym samym zaleganie resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej - w ten sposób chroni ząb przed próchnicą. Zawarty w laku i stopniowo uwalniany fluor dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów.

Aby zabieg lakowania okazał się skuteczny, konieczne jest wykonanie go najlepiej do 6. miesięcy po wyrznięciu się zęba stałego. Lakowane zęby powinny być zdrowe - bez ognisk próchnicy.

 

Zabiegi w sedacji

Zastosowanie podtlenku azotu w leczeniu jest to bardzo przyjazna i bezpieczna metoda walki z lękiem i bólem. Pozwala wprowadzić Pacjenta w stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia oraz oddzielenia od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u Pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Znajduje zastosowanie w stomatologii oraz w różnych innych dziedzinach medycyny.

Pacjent otrzymuje zawsze dużą ilość tlenu (zazwyczaj 50 - 60%). Dawkę dostosowuje się elastycznie do reakcji Pacjenta, stąd zabieg jest bardzo bezpieczny.

Podczas sedacji podtlenkiem możemy przeprowadzić wszystkie zabiegi stomatologiczne, takie jak leczenie próchnicy, wypełnienienia, leczenie kanałowe, ekstrakcje (usunięcia zęba).

Pacjenci pytają często o rodzaj odczuć podczas sedacji. Większość ludzi czuje wówczas unoszenie się nad ziemią, mają wrażenie snu na jawie. Po zabiegu podawany jest 100% tlen - dzięki czemu Pacjent wraca do rzeczywistości w ciągu 3. - 5. minut.