Stomatologia dziecięca

Wizyta u dentysty nie musi być stresującym przeżyciem. W naszym gabinecie stomatologicznym mali pacjenci spotkają się z ciepłym przyjęciem i zostaną otoczeni profesjonalną opieką. Dentyści w Klinice Kwiatek w Poznaniu to wybitni specjaliści, którzy do każdego małego pacjenta podchodzą z cierpliwością i wyrozumiałością. Pierwsza wizyta - jak również kolejne - przebiegają w przyjaznej atmosferze. Dziecko zapoznaje się wtedy z gabinetem, oswaja z personelem, a także uczy prawidłowego dbania o zęby.


Naszą dewizą jest zdrowie, bezpieczeństwo i komfort najmłodszych pacjentów.

Gabinet stomatologiczny dla dzieci

Leczenie dzieci prowadzone jest w komfortowych warunkach z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym. W naszej pracy stosujemy nowoczesne i bezpieczne metody leczenia, a także wykorzystujemy sprawdzone materiały renomowanych producentów. Dzięki temu masz pewność, że zęby Twojego dziecka są w dobrych rękach, a dla małych pacjentów wizyta u stomatologa dziecięcego nie będzie się kojarzyć z czymś przykrym.

Pierwsze spotkanie zalecamy już przy pierwszym ząbku. Umożliwi ono przekazanie rodzicom niezbędnej wiedzy dotyczącej higieny jamy ustnej dziecka, aby w przyszłości uniknąć problemu próchnicy lub zminimalizować powstawanie wad ortodontycznych. Podczas pierwszej wizyty przedstawimy skuteczne metody profilaktyki próchnicy i wad zgryzu.

Wśród naszych usług dla najmłodszych można znaleźć:

  • wizyty adaptacyjne,
  • leczenie zębów mlecznych i stałych (kolorowe plomby),
  • lakowanie,
  • lakierowanie.

Zabiegi stomatologii dziecięcej możemy przeprowadzić z zastosowaniem "gazu rozweselającego". Redukujemy w ten sposób ból związany z leczeniem uzębienia, a dziecko jest rozluźnione i bardziej chętne do współpracy. Poprawia to komfort pracy i umożliwia bezproblemowe przeprowadzenie zabiegu.

Zapraszamy do naszego gabinetu!

Wizyty adaptacyjne dla najmłodszych

Pierwsze wizyty u stomatologa powinny pozytywnie nastawić dziecko do profilaktyki czy ewentualnego leczenia uzębienia oraz przygotować naszego malucha do przeprowadzenia koniecznych zabiegów. Powinny zostać zaplanowane już ok. 18-24 miesiąca życia. Najkorzystniej, aby odbywały się w godzinach porannych, kiedy dziecko jest wypoczęte i skłonne do współpracy. 

Podczas wizyt adaptacyjnych dziecko oswaja się z gabinetem i prowadzącym go lekarzem.

Spotkania adaptacyjne mają charakter zabawy edukacyjnej. Podczas pierwszej wizyty z dzieckiem, stomatolog dziecięcy pokazuje dziecku gabinet stomatologiczny, przedstawia mu przede wszystkim fotel oraz sprzęt w gabinecie, a "leczenie" lalki czy misia angażują naszego małego Pacjenta do współpracy.

Każde dziecko jest inne, dlatego częstotliwość oraz formę spotkań adaptacyjnych dopasowujemy do indywidualnych potrzeb małych pacjentów.

Zazwyczaj pierwsza wizyta (adaptacyjna) trwa kilkanaście minut, a zabiegi odbywają się dopiero na kolejnej. Nie przeprowadzamy leczenia zębów "na siłę". Poprzez odpowiednie podejście i zabawę staramy się nawiązać między dzieckiem a dentystą nić porozumienia, tak by wypracować solidne podstawy do wieloletniej współpracy. Pokazujemy też dziecku, jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Uczymy dziecka profilaktyki, dzięki czemu ograniczamy potrzebę interwencji stomatologa dziecięcego w przyszłości.

Dzięki budowaniu pozytywnych relacji od najmłodszych lat - przyszły Pacjent w dorosłym życiu będzie mógł poszczycić się pięknym i zdrowym uśmiechem, a gabinet stomatologiczny będzie odwiedzał zdecydowanie rzadziej. 

Kolorowe wypełnienia dentystyczne

Dzięki specjalnym wypełnieniom w różnych kolorach (żółte, różowe, niebieskie, zielone) dodatkowo urozmaicamy wizytę dziecku oraz możemy świetnie zmotywować pociechę do dalszego leczenia. Wypełnienia są światłoutwardzalne i mają takie same właściwości jak standardowe wypełnienia "dla dorosłych". 

Bardzo często, nasi najmłodsi pacjenci traktują już samo kolorowe wypełnienie jako nagrodę za "bycie dzielnym" i zgłaszają rodzicom dużo wcześniej wszelkie dolegliwości - dzięki czemu leczenie jest krótsze i łatwiejsze dla naszego dzielnego malucha.

Lakierowanie

Lakierowanie zębów polegające na pokrywaniu powierzchni zębów specjalnym lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym, mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.

Zabieg fluoryzacji najkorzystniej jest przeprowadzać po profesjonalnym oczyszczeniu zębów, gdyż wtedy jego efektywność jest maksymalna i zapewnia najdłuższy efekt kariostatyczny (hamowanie rozwoju próchnicy).

Lakowanie

Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem). Jest to rutynowy zabieg profilaktyczny dotyczący zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Ze względu na swoją budowę bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących są miejscami, które stosunkowo trudno oczyścić z resztek pokarmowych. Nawet przy bardzo dobrej higienie, może nie być możliwe usunięcie płytki bakteryjnej z bruzd i szczelin, gdyż średnica ich jest w niektórych miejscach mniejsza od średnicy włosia szczoteczki do zębów. Taka sytuacja ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu ognisk choroby próchnicowej już na początku pojawiania się zębów stałych.

W celu zabezpieczenia zęba przed rozwojem próchnicy stosuje się profilaktyczny zabieg lakowania bruzd.

Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i szczeliny na powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając tym samym zaleganie resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej - w ten sposób chroni ząb przed próchnicą. Zawarty w laku i stopniowo uwalniany fluor dodatkowo wzmacnia szkliwo zębów dziecka.

Aby zabieg lakowania okazał się skuteczny, konieczne jest wykonanie go najlepiej do 6. miesięcy po wyrznięciu się zęba stałego. Lakowane zęby powinny być zdrowe - bez ognisk próchnicy.

Zabiegi w sedacji gazem rozweselającym

Zastosowanie podtlenku azotu w leczeniu jest to bardzo przyjazna i bezpieczna metoda walki z lękiem i bólem. Pozwala wprowadzić małego pacjenta w stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia oraz oddzielenia od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u niego podstawowych odruchów i świadomości. Gaz rozweselający znajduje zastosowanie w stomatologii dziecięcej oraz w różnych innych dziedzinach medycyny.

Dziecku podawana jest zawsze duża ilość tlenu (zazwyczaj 50 - 60%). Dawkę dostosowuje się elastycznie do jego reakcji, stąd zabieg jest bardzo bezpieczny.

Podczas sedacji podtlenkiem azotu możemy przeprowadzić wszystkie zabiegi stomatologiczne, takie jak: leczenie zębów mlecznych i stałych, (leczenie próchnicy, leczenie kanałowe, ekstrakcja (usunięcie zęba mlecznego lub stałego)

Pacjenci pytają często o rodzaj odczuć podczas sedacji. Większość ludzi czuje wówczas unoszenie się nad ziemią, mają wrażenie snu na jawie. Po zabiegu podawany jest 100% tlen - dzięki czemu mały pacjent wraca do rzeczywistości w ciągu 3 - 5 minut.

Nasz personel

Poznaj bliżej nasz personel, który zajmie się pięknym i zdrowym uśmiechem Twojego dziecka.

Cennik

Stomatologia dziecięca

Wizyta adaptacyjna 200 zł

Najważniejsza wizyta stomatologiczna Twojego dziecka, która rzutuje na przyszłość leczenia stomatologicznego. Jest to oswojenie z lekarzem i gabinetem przeprowadzone w formie zabawy. Najlepszy czas na wizytę adaptacyjną to drugi rok życia.

Pierwszorazowa konsultacja stomatologiczna 250 zł

Czas kiedy dokładnie poznajemy Pacjenta, określamy potrzeby lecznicze, ustalamy chronologię leczenia i jego zakres.

Wypełnienie w zębie mlecznym 250 - 350 zł

Próchnica w zębach mlecznych postępuje szybciej. A czy wiedziałeś, że jest chorobą zakaźną i może „przechodzić” na zęby stałe? Leczenie u dzieci wymaga też szczególnej delikatności i odpowiedniego podejścia do małego Pacjenta. Wychodzimy temu naprzeciw. U nas dziecko samo wybiera kolor wypełnienia, a każdy Superbohater otrzymuje odznakę za odwagę!

Usunięcie zęba mlecznego 160 - 300 zł

Wymiana uzębienia wymaga czasami małej interwencji stomatologa. W gabinecie pozbywamy się tych najbardziej upartych mleczaków. Zabieg przeprowadzamy jak najdelikatniej by nie zrazić małego Pacjenta do dalszego leczenia.

Lakowanie 1 ząb / 150 zł

Bruzdy w trzonowcach i przedtrzonowcach to miejsca zwiększonego zalegania płytki nazębnej i powstawania próchnicy.  Zabezpieczenie ich lakiem redukuje te procesy i sprawia, że bruzdy nie ulegają przebarwieniom. Lakowanie można wykonać do 6 miesięcy od pojawienia się zęba w jamie ustnej.

Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas