Pacjentka zgłosiła się na konsultację periodontologiczną z powodu widocznych recesji dziąsłowych w odcinku przednim dolnym. Problem nie tylko powodował dyskomfort w postaci nadwrażliwości na bodźce termiczne, ale również wpływał na estetykę uśmiechu. Ze względu na zaawansowanie zmian zalecono leczenie chirurgiczne – pokrycie recesji z wykorzystaniem przeszczepu.
W badaniu klinicznym potwierdzono recesje dziąsłowe w rejonie zębów 32–42. Dodatkowo wykonano higienizację wstępną w protokole GBT i szczegółowy instruktaż domowej pielęgnacji jamy ustnej, aby poprawić stan dziąseł przed zabiegiem. Oceniono także grubość dziąsła i warunki anatomiczne do wykonania przeszczepu.
Zaplanowano chirurgiczne pokrycie recesji z pobraniem przeszczepu łącznotkankowego z lewego podniebienia oraz dokoronowe przesunięciem płata dziąsłowego. Po zabiegu wdrożono farmakoterapię wspomagającą (antybiotykoterapia oraz preparaty osłonowe), zalecenia higieniczne i wizyty kontrolne w celu monitorowania gojenia.
Zabieg odbył się w znieczuleniu nasiękowym, a przeszczep został wprowadzony i unieruchomiony przy pomocy nici chirurgicznych. Po 14 dniach usunięto szwy, a proces gojenia oceniono jako prawidłowy. Kolejne kontrole w odstępach miesięcznych potwierdziły stabilne efekty leczenia. Uzupełniająco wykonano profesjonalne zabiegi higienizacyjne (skaling, piaskowanie, fluoryzacja).
Po kilku miesiącach od zabiegu stwierdzono pełne i stabilne pokrycie korzeni w obszarze 32–42, zdrowy wygląd tkanek miękkich oraz wyraźne zmniejszenie nadwrażliwości. Pacjentka odzyskała komfort podczas jedzenia i szczotkowania, a uśmiech zyskał naturalny, harmonijny wygląd. Regularne kontrole i dbałość o higienę gwarantują długotrwały efekt leczenia.