Czy wszczepienie implantu zęba boli?

30 marzec 2023

Zazwyczaj boimy się tego, co nieznane. Leczenie implantologiczne to ingerencja w naszą kość szczęki, dlatego naturalne jest to, iż wywołuje w nas strach przed bólem i zastanawiamy się, czy proces gojenia przebiegnie bez kompilacji. Dla wielu pacjentów pragnących mieć piękny, zdrowy uśmiech, najważniejsze jest, aby zabieg wszczepiania implantu przebiegł bezboleśnie. Na czym więc polega zabieg wszczepienia implantu? Czy boli? Kiedy się na niego zadecydować? Jak wygląda rekonwalescencja? Sprawdź!

Czym są implanty zębowe i kiedy się na nie zdecydować?

Implanty zębów to niewielkie struktury w kształcie stożka lub śruby, które zostają wszczepione w kość naszej szczęki, a dzięki temu są stabilnym fundamentem, na którym można wykonać odbudowę protetyczną. Implanty wykonywane są z całkowicie biozgodnego materiału, zazwyczaj tytanu, czasami także z tlenku cyrkonu. Leczenie implantologiczne jest skuteczną metodą nie tylko wypełniania pojedynczych braków w uzębieniu, ale jest także świetnym rozwiązaniem w leczeniu bezzębia. Co więcej, pozwala na zastosowanie protezy ruchomej, a to daje pacjentowi niezwykły komfort i podnosi jego jakość życia.

Co ważne, wszczepienie implantu zapobiega zanikaniu kości szczęki, co sprawia, że nasza linia dziąseł i kształt twarzy się nie zmienia. Niestety, braki w uzębieniu mogą powodować zmiany w obrębie naszych policzków oraz ust, a czasami bywają także przyczyną naszych problemów trawiennych spowodowanych niewystarczającym rozdrobnieniem pokarmu.

Niezależnie od tego, czy utraciliśmy zęba lub zęby w wyniku urazu mechanicznego, czy proces ten spowodowany był chorobą, braki w uzębieniu mogą prowadzić do przemieszczeń i pochyleń innych zębów oraz doprowadzić do zmian w obrębie szczęki i żuchwy, w tym do problemów ze stawem skronioowo-żuchwowym. Zastosowanie implantów jest także skuteczną metodą leczenia w przypadku niewykształconych zawiązków zębowych, a także niewyraźnej mowy spowodowanej brakami w uzębieniu.

Wszczepianie implantów — przeciwskazania

Niestety, implanty zębów nie są rozwiązaniem dla każdego. Przeciwwskazaniem do szczepienia implantów mogą być:

 • choroby nowotworowe,
 • ciąża,
 • niewystarczająco rozwinięta kość szczęki spowodowana zbyt młodym wiekiem pacjentów,
 • alergia na użyte materiały,
 • osteoporoza,
 • paradontoza,
 • nieleczona cukrzyca,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • brak higieny jamy ustnej.

Implant zębowy nie może zostać wszczepiony również wówczas, gdy pacjent ma zbyt mocno pochylone zęby, chwiejność zębów, niewystarczającą szerokość oraz wysokość szczęki, posiada ubytki próchnicze lub zmiany i urazy jamy ustnej. Bez konsultacji z lekarzem, implantacji nie powinny poddawać się także osoby cierpiące na choroby psychiczne, choroby serca, chorobę Parkinsona lub uzależnione od alkoholu i papierosów.

W niektórych przypadkach, po wyeliminowaniu przeciwwskazań, lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu implantacji zębów.

Na czym polega zabieg implantacji zęba?

Przed zabiegiem wszczepiania implantu, lekarz przeprowadzi z nami obszerny wywiad, aby upewnić się, iż implanty stomatologiczne będą dla nas bezpiecznym rozwiązaniem. W razie potrzeby stomatolog zleci dodatkowe badania. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, przed zabiegiem należy wykonać regenerację kostną. Kolejne etapy leczenia implantologicznego obejmują:

 • wszczepienie implantu, który zastąpi korzeń zęba,
 • założenie łącznika, czyli wkręcanie śruby gojącej,
 • nałożenie korony protetycznej (sztucznego zęba).

wizyta u stomatologa

Pomiędzy kolejnymi etapami musimy dać czas tkanką na regenerację. Pierwszy etap zabiegu, czyli wszczepienie implantu i zszycie rany wymaga najdłuższego procesu gojenia, ponieważ implant musi zrosnąć się z kością, trwa to ok. 3 do 6 miesięcy. Kolejny etap odsłonięcie implantów. Polega to na przecięciu dziąsła oraz wkręceniu śruby gojącej. Zabieg ten jest bardzo szybki i także odbywa się po podaniu znieczulenia miejscowego. Około dwóch tygodni później w miejsce utraconego zęba nakładana jest korona protetyczna i gotowe!

Czy wszczepienie implantu boli?

Wszczepienie implantów odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a zabieg jest całkowicie bezbolesny. Stomatolog dobierze odpowiednią dawkę znieczulenia i upewni się, że środek znieczulający zaczął działać i pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Nasz komfort jest bardzo ważny dla lekarza implantologa, który ze względu na precyzyjność zabiegu, musi zapewnić jak największą stabilność pacjenta, dlatego ewentualne dolegliwości bólowe muszą zostać całkowicie wyeliminowane przed rozpoczęciem wszczepiania implantów.

zamyślona kobieta

W niektórych sytuacjach szczególnie wówczas, gdy pacjent bardzo boi się wizyt u stomatologa i przez to nie podejmuje regularnego leczenia zębów, zabieg można przeprowadzić w ogólnej narkozie (jeżeli jest to bezpieczne pod względem zdrowotnym dla pacjenta). Znieczulenie miejscowe jest jednak zazwyczaj w pełni komfortowe i wystarczające.

Ból po zabiegu implantacji?

Po wykonanym zabiegu wszczepiania implantu zęba, kiedy znieczulenie przestanie działać, mogą doskwierać nam umiarkowane dolegliwości bólowe. Czasami pojawia się lekka opuchlizna, zasinienie i tkliwość, a przez pewien czas możemy odczuwać lekki ból w okolicy dziąseł. To normalne, że naruszona tkanka daje o sobie znać, dlatego lekarz prowadzący zaleci przyjmowanie odpowiednich leków, które poprawią komfort pacjenta i zniwelują dolegliwości. Warto wówczas stosować również zimne okłady.

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas może odczuwać ból w inny sposób, jednak nie powinien on utrudniać nam wykonywania codziennych czynności, a stosowanie dokładnych wskazówek lekarza i odpowiednie postępowanie po wykonanym zabiegu znacząco zmniejszy występowanie bólu. W przypadku, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z procesem gojenia lub cokolwiek nas zaniepokoi, skonsultujmy to z naszym lekarzem prowadzącym, a on w razie potrzeby umówi nas na wizytę kontrolną.

Autorzy:

 • mgr inż. Aleksandra Niemyt
 • mgr hig.stom. Marta Leśna
 • dr n.med. Jakub Kwiatek

Ostatnio na blogu

Dołącz do Nas! Praca Asystentki w Klinice Kwiatek – Twój Rozwój w Nowoczesnej Stomatologii

Klinika Kwiatek w Poznaniu to nie tylko miejsce pracy, ale także środowisko, które wspiera rozwój zawodowy i osobisty swoich Pracowników. Jesteśmy dumni z naszego Zespołu, który łączy pasję do stomatologii z nowoczesnymi technologiami i innowacyjnym podejściem do leczenia pacjentów. Oferujemy wyjątkowe warunki pracy dla Asystentek Stomatologicznych, które chcą rozwijać swoje umiejętności i karierę.
20 czerwiec 2024

All on 4 - Proteza zębowa całej szczęki na 4 implantach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu utrata zębów było równoznaczna z brakiem możliwości odzyskania pełnej funkcji i estetyki uśmiechu. Stosowanie protez nie rozwiązywało i dotąd nie rozwiązuje problemu z komfortem mówienia czy gryzienia oraz życia towarzyskiego oraz zawodowego.
07 czerwiec 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas