Koferdam - sztuka tkwi w prostocie!

Co to jest koferdam?

Koferdam - to egzotycznie brzmiące słowo oznacza arkusz silikonowej gumy, w której za pomocą specjalnego dziurkacza wycina się otwór w miejscu leczonego zęba. Jej utrzymanie zapewnione jest przez zestaw dedykowanych klamer, a całość stabilizowana jest poza jama ustną dzięki metalowej lub plastikowej ramce.

Zakładanie koferdamu

Proces zakładania koferdamu trwa kilkadziesiąt sekund.

Funkcje i zastosowanie koferdamu

Koferdam stosowany jest w wielu dziedzinach współczesnej stomatologii - począwszy od leczenia zachowawczego, przez leczenie kanałowe endodoncję, po protetykę (często przy cementowaniu koron i licówek).

Podstawową funkcją koferdamu jest izolacja leczonego zęba od napływu śliny. Używane do wypełnień materiały nowej generacji - kompozyty - do zachowania szczelności wymagają bezwzględnej suchości, o którą ciężko w wilgotnym środowisku jamy ustnej, szczególnie podczas pracy na zębach trzonowych umiejscowionych głębiej w jamie ustnej.

W przypadku konieczności użycia piaskarki abrazyjnej (głębokie ubytki próchnicowe), koferdam chroni dziąsła, które podrażnione, na skutek działania piasku i wody pod dużym ciśnieniem uniemożliwiłyby założenie trwałego wypełnienia ostatecznego. Praca z koferdamem przekłada się więc na jakość i trwałość wypełnień.

Jedną z częstszych przyczyn niepowodzenia w leczeniu kanałowym jest zainfekowanie systemu kanałów korzeniowych bakteriami z jamy ustnej, czemu zapobiega użycie koferdamu. Jest on też skuteczną ochroną dla wrażliwych tkanek jamy ustnej, tym bardziej że w trakcie opracowywania kanałów konieczna jest ich częsta i obfita dezynfekcja przeprowadzana silnym środkiem bakteriobójczym.

Koferdam wykorzystuje się głównie podczas leczenia kanałowego (endodontycznego), podczas którego jego bardzo ważną rolą jest chronienie pacjenta przed możliwością połknięcia narzędzi używanych podczas tego precyzyjnego leczenia.

Lekarz pracując z koferdamem skupia uwagę wyłącznie na leczonym zębie. Ma więc zapewniony komfort pracy, szerokie pole widzenia, odsuwanie policzków i języka. Jednocześnie obywa się bez konieczności ciągłej wymiany wilgotnych wałeczków z ligniny, a lusterko nie paruje. Wszystko to znacznie skraca czas leczenia i ułatwia osiągnięcie zamierzonego celu, jakim jest szczelne i trwałe wypełnienie.

Pacjentowi koferdam umożliwia natomiast „odizolowanie się od otoczenia” i poczucie pełnego bezpieczeństwa podczas zabiegu, co często kończy się zaśnięciem na fotelu!

Przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do stosowania koferdamu. Jeżeli pacjent jest uczulony na lateks, dentysta może zastosować gumę bezlateksową.

W przypadku pacjentów ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, należy zwrócić szczególną uwagę na ułożenie gumy, aby nie zakryć nosa i nie utrudnić pacjentowi oddychania.

W naszej klinice stomatologicznej zapewniamy komfortowe i bezstresowe leczenie z użyciem koferdamu.

Ostatnio na blogu

Dołącz do Nas! Praca Asystentki w Klinice Kwiatek – Twój Rozwój w Nowoczesnej Stomatologii

Klinika Kwiatek w Poznaniu to nie tylko miejsce pracy, ale także środowisko, które wspiera rozwój zawodowy i osobisty swoich Pracowników. Jesteśmy dumni z naszego Zespołu, który łączy pasję do stomatologii z nowoczesnymi technologiami i innowacyjnym podejściem do leczenia pacjentów. Oferujemy wyjątkowe warunki pracy dla Asystentek Stomatologicznych, które chcą rozwijać swoje umiejętności i karierę.
20 czerwiec 2024

All on 4 - Proteza zębowa całej szczęki na 4 implantach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu utrata zębów było równoznaczna z brakiem możliwości odzyskania pełnej funkcji i estetyki uśmiechu. Stosowanie protez nie rozwiązywało i dotąd nie rozwiązuje problemu z komfortem mówienia czy gryzienia oraz życia towarzyskiego oraz zawodowego.
07 czerwiec 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas