Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

30 marzec 2023
leczenie kanałowe pod mikroskopem - leczenie kanałowe zęba

Leczenie kanałowe pod mikroskopem - inaczej leczenie endodontyczne - zajmuje się chorobami miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe stanowi często ostatnią szansę na zachowanie naturalnego zęba. Pozwala na uniknięcie ekstrakcji (usunięcia), która zawsze powinna być rozwiązaniem ostatecznym.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi zębowej i dokładnym oczyszczeniu oraz zdezynfekowaniu kanałów, a następnie szczelnym wypełnieniu ich plastycznym materiałem pochodzenia roślinnego- gutaperką.

Dlaczego leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie zęba pod mikroskopem

Leczenie kanałowe, ze względu na skomplikowane wnętrze zęba i kanałów korzeniowych oraz niewielkie pole zabiegowe (1mm x 1mm), należy do najtrudniejszych dziedzin stomatologii i wymaga niezwykłej precyzji ! Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe zęba może się równać z prawdziwym dziełem sztuki.

Powiększenie obrazu w leczeniu kanałowym

Zabieg leczenia kanałowego z użyciem mikroskopu umożliwia znaczne powiększenie komory zęba, co pozwala na dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe pod mikroskopem dzięki swojej dokładności (zabieg odbywa się w 20 - 30 - krotnym powiększeniu) charakteryzuje się bezpieczeństwem i wysoką skutecznością.

Wykorzystanie mikroskopu pozwala na precyzyjne, skuteczne oraz trwałe leczenie zębów w odróżnieniu do tradycyjnych metod. Częstą niedogodnością podczas leczenia kanałowego może okazać się nietypowa budowa zęba pod względem anatomicznym, o wąskich lub zobliterowanych kanałach korzeniowych.

Wielokrotnie to właśnie mikroskop stomatologiczny przy dużym powiększeniu umożliwia zobrazowanie dokładne wszystkich kanałów zęba, pomaga wykryć dodatkowe kanały, które nie zawsze pokazują zdjęcia RTG. Leczenie pod mikroskopem pozwala nie tylko na znaczne powiększenie pola zabiegowego, co ułatwia pracę lekarzowi, ale przede wszystkim zwiększa szanse na sukcesywne i trwałe leczenie, które posłuży pacjentowi przez długi czas.

Brak bólu podczas leczenia kanałowego

Pacjenci, którzy odkładają leczenie kanałowe w obawie przed bólem mogą swobodnie odetchnąć! Aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort leczenia, brak doznań bólowych i skuteczność zabiegu, podawane jest znieczulenie miejscowe.

Pacjent podczas leczenia kanałowego nie odczuwa żadnego dyskomfortu, a zabieg odbywa się w pozycji leżącej co często wymusza nieplanowaną drzemkę :)

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba ?

koferdam w leczeniu

Sterylne leczenie

W dużym uproszczeniu wizyta u endodonty rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego i zabezpieczenia jamy ustnej specjalna gumą- czyli koferdamem. Sterylność pracy oraz bezpieczeństwo pacjenta jest najważniejsza! Koferdam nie tylko stwarza aseptyczne warunki leczenia, ale przede wszystkim chroni pacjenta przed kontaktem z płynami, którymi dentysta oczyszcza kanały zęba.

Zdjęcie RTG

Wykonywane jest na miejscu, w celu szybkiej diagnozy, lokalizacji źródła bólu, jak i oceny poprawności wykonanego leczenia. Dzięki obrazowi RTG można szczegółowo określić stan zęba oraz liczbę i anatomię kanałów korzeniowych.

aparat RTG

Pomiar długości kanału

Pierwszą czynnością podczas leczenia kanałowego jest usunięcie z komory i kanałów korzeniowych chorej miazgi, która wywołuje stan zapalny. Aby lekarz mógł poprawnie przeprowadzić tą czynność niezbędny jest pomiar długości każdego kanału.

To bardzo ważna informacja, która umożliwia lekarzowi dobranie odpowiednich narzędzi i sposobu wykonania leczenia kanałowego krok po kroku. Długość kanału bada się za pomocą urządzenia - endometru.

Mechaniczne usunięcie miazgi

Zainfekowana miazga zębowa zostaje usunięta z kanału zębowego, a on sam dokładnie oczyszczony i zdezynfekowany środkami bakteriobójczymi. W tym celu stosowany jest EndoMotor i narzędzia maszynowe, które zapewniają odpowiednie poszerzenie i udrożnienie tkanek w możliwie jak najkrótszym czasie.

Wypełnienie oczyszczonych kanałów

Całą procedurę leczenia kanałowego lekarz dentysta kończy etapem wypełnienia każdego kanału zęba. Najczęściej stosowanym materiałem do takiego wypełnienia jest gutaperka. Materiał ten pod wpływem odpowiednio dobranej temperatury szczelnie i precyzyjnie wypełnia kanały. Jest to niezwykle ważny etap i wymaga ogromnej precyzji jak i doświadczenia lekarza.

przed i po leczeniu kanałowym z użyciem mikroskopu

Finalnym zakończeniem leczenia zęba pod mikroskopem jest zdjęcie kontrolne RTG. Ponowne badanie RTG ma na celu sprawdzenie, czy wszystkie kanały zostały szczelnie wypełnione. Jest to niezwykle ważne dla pomyślnego zakończenia leczenia i dalszego rokowania zęba w przyszłości.

leczenie kanałowe zęba

Źle wypełniony kanał może w skutkować ponownymi dolegliwościami bólowymi i koniecznością przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego lub nawet zabiegów chirurgicznych – resekcji (usunięcia wierzchołka korzenia) lub ekstrakcji (usunięcia zęba).

Dzięki pracy pod mikroskopem leczenie pacjenta w wielu przypadkach ogranicza się do jednej wizyty. Sporadycznie potrzebne są dwie wizyty, ma to najczęściej miejsce w przypadku zęba, gdzie kanały są bardzo zrośnięte lub występuje duży stan zapalny miazgi.

Źle wypełniony kanał może w skutkować ponownymi dolegliwościami bólowymi i koniecznością przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego lub nawet zabiegów chirurgicznych – resekcji (usunięcia wierzchołka korzenia) lub ekstrakcji (usunięcia zęba).

Dzięki pracy pod mikroskopem leczenie pacjenta w wielu przypadkach ogranicza się do jednej wizyty. Sporadycznie potrzebne są dwie wizyty, ma to najczęściej miejsce w przypadku zęba, gdzie kanały są bardzo zrośnięte lub występuje duży stan zapalny miazgi.

Odbudowa protetyczna

Po zakończonym leczeniu kanałowym lekarz endodonta informuje pacjenta o najbardziej optymalnym sposobie odbudowy (korona porcelanowa / odbudowa kompozytowa). Zęby przeleczone kanałowe są martwymi zębami, przez co bardziej narażone są na uszkodzenia mechaniczne i dlatego warto zadbać o wzmocnienie ich w postaci odbudowy protetycznej.

Należy pamiętać, iż warto leczyć zęby kanałowo, gdyż jest to najlepsza forma ratunku, aby uchronić się od ekstrakcji zęba! Prawidłowo przeprowadzony zabieg sprawia, że ząb może jeszcze przez długi czas posłużyć fizjologicznie pacjentowi a co własne to...najlepsze!

Koszt leczenia kanałowego

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem? W istocie cena leczenia kanałowego uzależniona jest od ilości kanałów korzeniowych oraz rodzaju wykonanej diagnostyki radiologicznej.

W przypadku zębów jednokanałowych koszt leczenia wynosi w granicach 1200zł, w przypadku zęba dwukanałowego zapłacimy 1600zł, zaś w przypadku zębów 3 lub 4 kanałowych leczenie endodontyczne może wahać się nawet w granicach ponad 2000 zł.

W zależności od rodzaju zęba jesteśmy w stanie oszacować kwotę potrzebną na leczenie kanałowe zęba, należy jednak pamiętać, iż natura płata figle i często zęby posiadają dodatkowy kanał korzeniowy, wówczas jego cena wzrasta.

Zatem ile dokładnie kosztuje leczenie kanałowe zęba dowiemy się dopiero po dokładnej diagnostyce zęba pod mikroskopem.

Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem

Zalety leczenia kanałowego pod mikroskopem zębów nie tylko mają szczególne znaczenie podczas identyfikacji kanałów zęba o nietypowym kształcie. Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem przede wszystkim umożliwia skrócenie czasu leczenia a przede wszystkim umożliwia poznanie i podjęcie właściwego leczenia w przypadku złamań i pęknięć tkanek zęba niewidocznych gołym okiem.

Korzyści płynące z prawidłowego leczenia kanałowego zębów są bezcenne. Pozwalają na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej, jak również stanowią solidny filar pod pod koronę lub most prostetyczny.

Diagnostyka mikroskopowa

Diagnostyka mikroskopowa jest nieinwazyjna i pozwala uniknąć błędów podczas mechanicznego opracowania kanałów, gdzie może dojść do perforacji. To właśnie najczęstszym powikłaniem podczas leczenia kanałowego zębów bez mikroskopu jest przypadkowe połączenie między jamą zęba a ozębną.

Brak odpowiedniego powiększenia zęba pod mikroskopem nie tylko może przyczynić się do uszkodzenia kanałów przez dentystę, ale również doprowadzić do stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych, w przypadku niedokładnego oczyszczenia kanałów korzeniowych. Niesie to za sobą konieczność powtórnego leczenia kanałowego, dodatkowych kosztów oraz czasu spędzonego w gabinecie stomatologicznym.

Ostatnio na blogu

All on 4 - Proteza zębowa całej szczęki na 4 implantach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu utrata zębów było równoznaczna z brakiem możliwości odzyskania pełnej funkcji i estetyki uśmiechu. Stosowanie protez nie rozwiązywało i dotąd nie rozwiązuje problemu z komfortem mówienia czy gryzienia oraz życia towarzyskiego oraz zawodowego.
02 kwiecień 2024

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na wizualnej poprawie estetyki zębów. Dziedzina ta łączy w sobie szereg zabiegów z zakresu leczenia zachowawczego, protetycznego, leczenia ortodontycznego oraz zabiegów higienizacji. Wszystko po to, aby uzyskać zdrowe zęby - a przy tym - piękny uśmiech!!

02 kwiecień 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas