Bonding / Flow injection / Kompozytowy remodeling zębów

Te enigmatyczne nazwy to najprościej mówiąc - estetyczna odbudowa / przebudowa zębów z użyciem materiału kompozytowego.

Skomplikowana nomenklatura wynika po części z minimalnie zróżnicowanych technologii wykonania, a po części z faktu, że jako nowość na rynku usług stomatologicznych, jest różnie nazywana przez różnych Specjalistów.

Co możemy osiągnąć?

Bonding / Flow injection / Kompozytowy remodeling zębów pozwalają osiągnąć u Pacjenta doskonały efekt estetyczny przy stosunkowo niewielkiej ingerencji. Nie odbywa się tu klasyczne szlifowanie, jak przy wykonywaniu odbudowy porcelanowej typu korony czy licówki.

Kolor i kształt zęba zostają idealnie dopasowane do potrzeb estetycznych Pacjenta.

Jak możemy zacząć ?

Po pierwsze: higienizacja (profesjonalne oczyszczanie) oraz  szczegółowe badanie stomatologiczne czyli sprawdzenie uzębienia pod kątem ognisk próchnicy i wszelkich innych problemów w jamie ustnej.

Do odbudowy typu Bonding / Flow injection / Kompozytowy remodeling zębów musi Pacjenta zakwalifikować Lekarz.

Często jest ona poprzedzona zabiegiem wybielania zębów.

 

Planowanie!

Projekt to podstawa!

Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt najpierw wykonany zostaje wax up czyli woskowy model przyszłych zębów. Na jego podstawie, używając silikonowego klucza (indeksu), Lekarz “ przenosi” ten kształt na zęby Pacjenta wykonując próbną odbudowę (mock up). Dzięki temu Pacjent widzi przyszły elekt leczenia. Na tym etapie można nanieść niezbędne korekty i dokonać wszelkich ustaleń, Pacjent wybiera też kolor zębów.

 

Wskazania i przeciwwskazania

Główne wskazanie to potrzeby estetyczne Pacjenta, odbudowa zębów startych, utraconych brzegów siecznych czy ujednolicenie kolorytu i faktury zębów z wieloma wypełnieniami.

Odbudowy te możemy z powodzeniem zastosować przede wszystkim u osób, u których nie ma problemu z okluzją (zgryzem) lub ortodontycznego bądź Pacjent był poddany odpowiedniemu leczeniu.

W przeciwnym przypadku odbudowa taka mogłaby ulec zniszczeniu pod wpływem zbyt dużych sił zgryzowych i/ lub istnienia tzw. węzłów urazowych.

Bonding / Flow injection / Kompozytowy remodeling zębów nie mogą też być zastosowane, jeśli zęby są do leczenia lub pacjent boryka się zapaleniem dziąseł czy przyzębia.

Odbudowa estetyczna pozostaje zawsze ostatnim punktem stomatologicznej drogi Pacjenta.

 

Trwałość efektu

Profesjonalnie wykonany Bonding / Flow injection / Kompozytowy remodeling zębów może służyć Pacjentowi przez długie lata. Wymaga utrzymywania perfekcyjnej domowej higieny jamy ustnej, wykonywania regularnych higienizacji i zgłaszania się na wyznaczone kontrole. Należy pamiętać, że odbudowa kompozytowa nie ma takiej gładkości, jak porcelana używana do tworzenia koron czy licówek, dlatego Lekarz może zdecydować o okresowym wykonywaniu delikatnego polerowania. 

 

Bonding / Flow injection / Kompozytowy remodeling zębów czy licówki lub korony?

To zależy!

Droga leczenia uzależniona jest od sytuacji klinicznej Pacjenta. Nie ma jednego klucza postępowania. Plan leczenia tworzony jest zawsze indywidualnie po wykonaniu przez Lekarza pełnej diagnostyki. W niektórych przypadkach jedynym lub bardziej wskazanym postępowaniem będzie odbudowa porcelanowa, w innym - możliwa do wykonania będzie praca z użyciem materiału kompozytowego.

Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas