Co to jest bonding zębów?

26 marzec 2024
Lek.dent. Marta Rubaszewska

Bonding zębów to nieinwazyjna metoda odbudowy powierzchni zębów wykonywana w gabinecie stomatologicznym. Polega na pokryciu powierzchni zęba cienką warstwą kompozytu czyli materiału znanego z jego stosowania do wypełnień. To szybki i skuteczny sposób odbudowy zębów, aby uzyskać doskonały efekt estetyczny bez ingerencji w tkanki zęba.

Bonding alternatywą do licówek porcelanowych

Bonding to niewątpliwie zabieg małoinwazyjny, coraz częściej staje się alternatywą dla zabiegu wykonania licówek porcelanowych, a jego zaletą jest w dużym stopniu odwracalność.

Zabieg ten nie wymaga szlifowania powierzchni zębów, jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż w przypadku licówek ceramicznych, a efektem można się cieszyć nawet już po jednej wizycie. Zabieg jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą uzyskać zadowalający efekt estetyczny w krótkim czasie.

Przed zastosowaniem bondingu

Przed zastosowaniem bondingu

Kiedy można wykonać bonding zębów?

Bonding jest zabiegiem, który wykonuje się na zdrowych zębach. Jest idealnym rozwiązaniem w przypadku pacjentów, u których wymagane jest:

 • korygowanie kształtu w wyniku doznanego urazu,
 • poprawienie estetyki, kiedy doszło do uszkodzenia szkliwa, pęknięcia zębów,
 • wyrównanie kształtu zębów, zarówno długości, jak i szerokości,
 • usunięcie przebarwień w tym wyrównanie koloru zębów,
 • usunięcie przerwy między zębami, tzw. diastemy,
 • korygowanie ostatecznego kształtu, po leczeniu ortodontycznym.

Korzyści zastosowania bondingu

 • zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż licówki ceramiczne,
 • doskonała estetyka,
 • brak ingerencji w tkanki zęba,
 • możliwość stosowania u młodszych pacjentów,
 • możliwość założenia już podczas jednej wizyty,
 • kompatybilność z tkankami przyzębia,
 • możliwość nanoszenia zmian dla osiągnięcia pożądanego koloru i kształtu zębów.

Przed zastosowaniem bondingu

Po wykonaniu bondingu

Jak wygląda odbudowa zęba kompozytem?

Odbudowa zębów poprzez bonding jest zabiegiem wieloetapowym. Można go w całości wykonać już w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Czas trwania zabiegu zależny jest od ilości zębów, które wymagają korekty oraz zdolności manualnych i doświadczenia dentysty.

narzędzia dentystyczne, przygotowanie do leczenia ortodontycznego

Bonding zębów krok po kroku :

Wstępne przygotowanie zębów pacjenta

Etap ten polega głównie na dokładnym oczyszczeniu zębów, przy pomocy specjalistycznych past czyszczących. W każdym przypadku etap ten jest poprzedzony profesjonalną higienizacją w celu usunięcia wszelkich przebarwień i osadów. W celu uniknięcia podrażnionych dziąseł, zaleca się wykonanie higienizacji co najmniej 7 dni przed zabiegiem.

dobór koloru

Na tym etapie stomatolog dobiera odcień koloru kompozytu, dokonuje wyboru nasycenia oraz stopnia przezierności pozostałych zębów tak, aby zęby nie wyróżniały się w łuku,

wytrawianie

Zanim materiał kompozytowy pokryje zęby, powierzchnie zębów są delikatnie wytrawiane specjalnym kwasem. Następnie zęby są płukane i bardzo dokładnie osuszane.

bond

Na tym etapie nakładana jest bardzo cienka powierzchnia specjalnej żywicy, w celu uzyskania doskonałej adhezji z materiałem kompozytowym. Bond aktywowany jest światłem lampy polimeryzacyjnej. Połączenie to jest kluczowym etapem i od niego w dużej mierze zależy efekt zabiegu,

materiał kompozytowy

Nakładanie materiału kompozytowego pozwala na osiągnięcie końcowego efektu bondingu. Dobrany wcześniej kolorystycznie kompozyt nakładany jest cienkimi warstwami i utwardzany światłem lampy polimeryzującej. W celu uzyskania gradacji koloru oraz przezierności szkliwa nakładane są materiały o różnych strukturach kolorystycznych.

obróbka kształtu i nadanie połysku

Całkowicie wykonany już bonding na zębach wymaga korekty kształtu oraz nadania odpowiedniego nabłyszczenia powierzchni. Stosowane są do tego zabiegu specjalne narzędzia do obróbki powierzchni zęba, gumki polerskie oraz pasty nadające niesamowity połysk. Dzięki temu zęby nie chłoną tak szybko barwników z pożywienia i napojów jak np. kawy czy zielonej herbaty. Po wypolerowaniu powierzchni, pacjent zyskuje ostateczny efekt olśniewającego uśmiechu. Oczywiście końcowy efekt polega przede wszystkim na umiejętnościach i zmyśle estetycznym lekarza stomatologa. W dniu zabiegu dziąsła pacjenta mogą być delikatnie podrażnione i podkrwawiać, ze względu na użycie materiałów ściernych. Stan ten oczywiście jest odwracalny i pacjent szybko może się cieszyć swoim nowym uśmiechem!

przed zastosowaniem bondingu i bezpośrednio po

Wady bondingu

Bonding zębów jest zabiegiem, który pozwala już na jednej wizycie uzyskać niewiarygodny efekt estetyczny, a pacjent może wyjść z gabinetu w ładnym uśmiechu .

Bonding szczególnie w mediach społecznościowych zdobył swoją popularność poprzez promowanie estetycznej odbudowy zębów w niewiarygodnie szybkim czasie . Obok wielu zalet należy jednak pamiętać o wadach tego typu rozwiązania. Jedną z nich jest niestety mała odporność kompozytu na czynniki zewnętrzne.

Bonding traktowany jest bardzo często jako środek tymczasowy, np. do czasu założenia licówek czy koron porcelanowych. Działanie czynników zewnętrznych z czasem może pogarszać efekty bondingu i zabieg należy wykonać ponownie.

filiżanka kawy

U pacjentów mogą pojawiają się przebarwienia oraz wymagane jest poddawanie zębów polerowaniu. Trwałość bondingu szacowana jest na kilka lat, uzależniona jest od nawyków żywieniowych pacjenta, stopnia higieny jamy ustnej oraz od jakości użytych do zabiegu materiałów kompozytowych.

W celu przedłużenia żywotności zabiegu konieczne są wizyty kontrolne, na który usuwane są wszelkiego rodzaju przebarwienia oraz poddawane są zęby ponownemu polerowaniu.

Przeciwskazania do wykonania bondingu

 • Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu jest obecność zmian próchnicowych, choroby dziąseł oraz przyzębia,
 • Pacjenci, którzy noszą aparat ortodontyczny, muszą poczekać na koniec leczenia, gdyż zabieg wykonywany jest wyłącznie na powierzchnie zęba,
 • Zbyt rozległa powierzchnia ubytków, w takim przypadku zalecane są korony ceramiczne,
 • Bruksizm - bonding nie jest polecany u osób, które nawykowo zgrzytają i zaciskają zęby, może to doprowadzić do utraty odbudowanych powierzchni lub ich wytarcia. W tym celu najpierw należy wyeliminować problem np. poprzez stosowanie szyny relaksacyjnej oraz odpowiednich ćwiczeń.
 • Istniejąca wada zgryzu.

 

Artykuł powstał dzięki współpracy Pani lek.dent. Marty Rubaszewskiej oraz pacjentki Barbary Szelągiewicz.

 

Ostatnio na blogu

Dołącz do Nas! Praca Asystentki w Klinice Kwiatek – Twój Rozwój w Nowoczesnej Stomatologii

Klinika Kwiatek w Poznaniu to nie tylko miejsce pracy, ale także środowisko, które wspiera rozwój zawodowy i osobisty swoich Pracowników. Jesteśmy dumni z naszego Zespołu, który łączy pasję do stomatologii z nowoczesnymi technologiami i innowacyjnym podejściem do leczenia pacjentów. Oferujemy wyjątkowe warunki pracy dla Asystentek Stomatologicznych, które chcą rozwijać swoje umiejętności i karierę.
20 czerwiec 2024

All on 4 - Proteza zębowa całej szczęki na 4 implantach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu utrata zębów było równoznaczna z brakiem możliwości odzyskania pełnej funkcji i estetyki uśmiechu. Stosowanie protez nie rozwiązywało i dotąd nie rozwiązuje problemu z komfortem mówienia czy gryzienia oraz życia towarzyskiego oraz zawodowego.
07 czerwiec 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas