Czym zajmuje się periodontolog?

12 kwiecień 2023
 jama ustna- zdrowe przyzębie

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób przyzębia. Obejmuje szerokie spektrum leczenia tkanek otaczających ząb, takich jak dziąsło, więzadła ozębnej, kość wyrostka zębodołowego, czy cement korzeniowy.

Jednym słowem są to wszystkie tkanki jamy ustnej, które są odpowiedzialne za utrzymanie zęba w zębodole. Do grupy najczęściej spotykanych schorzeń chorób przyzębia zalicza się tzw. parodontoza, która nieleczona może doprowadzić do utraty zębów.

Kto to jest periodontolog? Czym się zajmuje?

Periodontolog to lekarz zajmujący się leczeniem chorób przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Do zadań periodontologa należy profilaktyka oraz działania w diagnozowaniu chorób przyzębia, oraz ochrona przed negatywnymi powikłaniami tych chorób dla całego organizmu pacjenta.

Choroby przyzębia

Najczęściej spotykanymi chorobami przyzębia są zapalenie dziąseł (z ang. gingivitis) oraz zapalenie przyzębia (z ang. periodontitis). W przypadku zapalenia dziąseł choroba ograniczona jest do samych dziąseł i objawia się występującym krwawieniem i opuchnięciem dziąseł.

Zapalenie przyzębia dotyczy natomiast wszystkich tkanek w jamie ustnej, od dziąseł po kości wyrostka zębodołowego. W przypadku tej choroby dochodzi do znacznego zaniku tkanek, co powoduje ruchomość zębów, a nawet ich rozchwianie, które w konsekwencji może doprowadzić do utraty zębów.

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

W przypadku chorób przyzębia głównym czynnikiem chorobotwórczym jest znaczna ilość bakterii wywołujących niekorzystny wpływ na błony śluzowe, powodując stan zapalny.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, nieprawidłowe szczotkowanie zębów, palenie papierosów, powodują obecność kamienia nazębnego, a także złogów poddziąsłowych. To właśnie te czynniki najczęściej odpowiedzialne są początki zapalenia przyzębia oraz powstawanie zmian patologicznych na błonie śluzowej jamy ustnej.

Istnieje również szereg innych czynników odpowiedzialnych za stan przyzębia, które powinny być wychwycone w gabinecie stomatologicznym, gdzie specjalista periodontolog przeprowadza wnikliwy wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia pacjentów.

Wśród najważniejszych przyczyn chorób przyzębia wyróżniamy:

 • nieprawidłową higienę jamy ustnej, obecność płytki nazębnej, kamień nazębny,
 • bruksizm,
 • wady zgryzu,>/li>
 • złe wykonanie prac protetycznych, nieodpowiednio dobranych protez bulimia,
 • choroby warg,
 • znaczne obniżenie odporności organizmu,
 • niezdrowa dieta, uboga w wartości odżywcze,
 • awitaminoza- niedobory witaminowe,
 • palenie papierosów,
 • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu,
 • przyjmowane leki (leki immunosupresyjne, przeciwdrgawkowe, antykoncepcja hormonalna, antybiotyki z grupy cefalosporyn).

Choroby przyzębia – objawy

Do najczęstszych objawów chorób przyzębia należą:

 • długotrwałe krwawienie dziąseł, nie tylko podczas szczotkowania zębów,
 • odsłonięcie szyjek zębowych,
 • nieprzyjemny zapach,
 • nieświeży oddech,
 • zmiany na błonie śluzowej policzków oraz w obrębie jamy ustnej,
 • przerost dziąseł , obrzęki i tkliwość w obrębie jamie ustnej,
 • nadwrażliwość zębów na słone, słodkie, gorące i zimne pokarmy,
 • przekrwienie dziąseł,
 • silne przebarwienia zębów,
 • rozchwianie zębów,
 • suchość w jamie ustanej,
 • występowanie sporych, nienaturalnych przestrzeni międzyzębowych, tzw. " czarne trójkąty",
 • utrata zębów.

odsłonięte szyjki zębowe

Leczenie chorób przyzębia

Leczenie prowadzone przez lekarza periodontologa zazwyczaj zlecone jest przez innego dentystę. Wynika to z faktu, iż spora ilość pacjentów nie zdaje sobie sprawy, z czym powiązać istniejący problem i jakiego wymaga leczenia.

Pacjenci kierowani są na konsultacje periodontologiczne, gdzie brany jest pod uwagę ogólny stan zdrowia, występowanie chorób ogólnoustrojowych oraz wykonywane są niezbędne badania radiologiczne.

Podczas takiej wizyty lekarz przy użyciu specjalnej sondy bada głębokości kieszonek dziąsłowych, ocenia stan zapalny w badanych tkankach i na podstawie stopnia zaawansowania choroby przyzębia planuje leczenie oraz dobiera niezbędne środki higieniczne dla pacjenta.

Na kolejnych wizytach wdrażane jest leczenie przede wszystkim w oparciu o zabiegi higieniczne, których celem jest usuwanie złogów płytki nazębnej. Stosuje się tu dwa rodzaje zabiegów:

 • Kiretaż, czyli mechaniczne usuwanie złogów płytki nazębnej przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego kiretą.
 • Skaling, czyli rozbijanie kamienia nazębnego przy użyciu ultradźwięków, któremu towarzyszy również likwidacja bakterii w okolicy zęba. Najczęściej stosowane ultradźwięki kierowane są głęboko pod dziąsło, niszcząc ich ściany komórkowe.

Zabiegom tym, w razie konieczności towarzyszy również polerowanie powierzchni zębów oraz ich korzeni, w celu uniemożliwienia narastania płytki bakteryjnej oraz innych złogów odpowiedzialnych za stan zapalny. Stosowane są specjalne preparaty fluorkowe, a także w niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne.

Leczenie periodontologiczne - inne stosowane zabiegi to:

 • przeszczep dziąsła, mający na celu zniwelowanie przestrzeni międzyzębowych,
 • augmentacja kości, inaczej nazywany zabieg regeneracją kości lub nadbudową kości. Polega na wypełnieniu pojedynczych ubytków kości wyrostka zębodołowego materiałem kościozastępczym pochodzenia zwierzęcego (po odpowiednim oczyszczeniu, obróbce i sterylizacji),
 • szynowanie zębów – zabieg polegający na zminimalizowaniu ruchomości zębów, stosowany jest w głównie w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem przyzębia.

Jest to leczenie podtrzymujące, niestety nie gwarantuje sukcesu leczenia. Polega na połączeniu kilku rozchwianych zębów systemem zespalającym z kompozytu lub włókna szklanego, który zakłada się na językowej lub podniebiennej powierzchni zębów, tak aby był niewidoczny podczas uśmiechania się czy mówienia. Stosowany najczęściej w przypadku zaawansowanej parodontozy.

Regularne wizyty w gabinecie Higienistki Stomatologicznej

Warto podkreślić, iż zanim pacjent trafi na zabieg periodontologiczny, niezbędną czynnością jest wykonanie profesjonalnej higienizacji przez higienistkę stomatologiczną.

Kluczowym składnikiem leczenia periodontologicznego są regularne wizyty na higienizacji, gdzie pacjenci nie tylko otrzymują fachowy instruktaż higieny jamy ustnej, ale również są edukowani, w jaki sposób zachować zdrowe tkanki przyzębia.

higienizacja w gabinecie stomatologicznym

Profilaktyka - jak zapobiegać chorobom przyzębia?

Podstawowym warunkiem skutecznej profilaktyki jest utrzymywanie oraz dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Ryzyko powstawania chorób periodontologicznych znacząco można zniwelować poprzez:

 • stosowanie szczoteczki z odpowiednią twardością włosia - zalecane jest włosie miękkie ewentualnie średniej twardości,
 • stosowanie odpowiedniej techniki mycia zębów - np. ruchy wymiatające,
 • Stosowanie dodatkowych środków higieny jamy ustnej takich jak: płyny do płukania jamy ustnej (płyny z zawartością chlorheksydyny), irygatory wodne oraz nić dentystyczna, która odpowiednio stosowana nie pozwala odkładać się płytce nazębnej w miejscach, niedostępnych dla szczoteczki.

Ignorowanie wszystkich objawów chorobowych oraz niestosowanie się do zaleceń higienicznych może doprowadzić nie tylko do rozwoju stanu zapalnego, ale też w konsekwencji do utraty zębów.

Dlatego warto pamiętać! Tylko regularne wizyty u stomatologa i higienistki stomatologicznej uchronią Cię przed poważnymi chorobami przyzębia i zapewnią zdrowy uśmiech!

Ostatnio na blogu

All on 4 - Proteza zębowa całej szczęki na 4 implantach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu utrata zębów było równoznaczna z brakiem możliwości odzyskania pełnej funkcji i estetyki uśmiechu. Stosowanie protez nie rozwiązywało i dotąd nie rozwiązuje problemu z komfortem mówienia czy gryzienia oraz życia towarzyskiego oraz zawodowego.
02 kwiecień 2024

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na wizualnej poprawie estetyki zębów. Dziedzina ta łączy w sobie szereg zabiegów z zakresu leczenia zachowawczego, protetycznego, leczenia ortodontycznego oraz zabiegów higienizacji. Wszystko po to, aby uzyskać zdrowe zęby - a przy tym - piękny uśmiech!!

02 kwiecień 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas