Krwawiące dziąsła - kiedy udać się do periodontologa

02 kwiecień 2024
krwawienie dziąseł, krwawienie dziąseł, krwawienie z dziąseł

Krwawiące dziąsła to problem, który dotyka wielu osób. Pacjenci nadal zbyt często obserwują krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów.

Czasem jest to spowodowane przez otarcia mechaniczne, które wywołane są zbyt dużym naciskiem na dziąsła podczas codziennej higieny jamy ustnej. Wówczas dochodzi do krwawienia z dziąseł i zazwyczaj jest to jednorazowe zdarzenie.

Najczęściej jednak przyczyną krwawienia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W takim przypadku problem ten utrzymuje się znacznie dłużej. Jeśli problem nawraca niemalże z każdym myciem, a otarcia nie wchodzą w grę - należy przyczyn szukać znacznie głębiej. Wówczas pomocy należy szukać u specjalisty w leczeniu chorób dziąseł - periodontologa. Kiedy należy udać się do periodontologa? Na to pytanie z przyjemnością odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Krwawienie z dziąseł? Najczęstsza przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Bakterie i resztki jedzenia łączą się ze śliną, tworząc na powierzchni linii dziąseł oraz zębów płytkę bakteryjną. W konsekwencji prowadzi ona do procesów destrukcyjnych dla tkanek - próchnicy i kamienia nazębnego.

Nie da się ukryć, iż nieodpowiednia higiena jamy ustnej jest najczęstszą przyczyną krwawiących dziąseł. Co drugi Polak ma problem z poprawnym oczyszczaniem jamy ustnej, a kiedy tylko pojawi się krwawienie dziąseł, zaprzestaje nawet mycia zębów.

Narastanie płytki nazębnej

Miejsca trudnodostępne, takie jak przestrzenie międzyzębowe, bardzo często pomijane są w higienie jamy ustnej. Sama szczoteczka niestety nie wystarczy. Pacjenci nie stosują takich środków jak nitka dentystyczna czy też płyn do płukania jamy ustnej, co powoduje niestety narastanie płytki nazębnej.

Pojawia się wówczas:

 • kamień nazębny,
 • obrzęk dziąseł,
 • stan zapalny,
 • krwawiące dziąsła,
 • nieświeży oddech,
 • nieprzyjemny zapach.

Bagatelizowanie tych objawów może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego dziąseł, a w konsekwencji do choroby przyzębia, jaką jest parodontoza.

Nigdy nie lekceważ tych objawów! Krew z dziąseł to nie tylko oznaka złej higieny jamy ustnej. Bardzo często jest prostą drogą do paradontozy.

Parodontoza jest chorobą, która dotyka dziąsła oraz tkanki wokół zębów. Wraz z jej postępem odsłaniają się szyjki zębów oraz pojawia się rozchwianie zębów, które w konsekwencji może doprowadzić do ich utraty. Jednak krwawiące dziąsła mogą być również objawem innych chorób.

Krwawienie dziąseł a braki witamin

Zdarza się, że wśród przyczyn parodontozy pojawiają się takie czynniki, jak niedobór witamin. Może to być powodowane brakami żywieniowymi lub spożywaniem dużej ilości przetworzonych produktów. Mowa tutaj o niedoborach minerałów w organizmie z grupy żelaza, witaminy D, K czy też witaminy C.

Krwawiące dziąsła oraz pojawienie się stanów zapalnych dziąseł może zwiastować nawet anemię lub cukrzycę. W niektórych przypadkach występowanie tych objawów może być spowodowane przez:

 • osłabiony układ immunologiczny,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • stosowanie niektórych leków,
 • nałogowe palenie tytoniu,
 • predyspozycje genetyczne,
 • choroby wątroby,
 • choroby zapalne jelit,
 • choroby nowotworowe.

Pacjenci narażeni na tego typu czynniki powinni odbywać regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, które nie tylko uchronią przed chorobami dziąseł, ale również pomogą w porę wykryć poważną chorobę. W większości przypadków już sama poprawa higieny jamy ustnej jest w zupełności wystarczającym działaniem profilaktycznym.

Krwawiące dziąsła w ciąży

Warto wspomnieć, iż z krwawieniem dziąseł bardzo często borykają się kobiety w ciąży. Zjawisko to jest bardzo powszechne, gdyż kobiety ciężarne, ze względu na zmiany hormonalne są bardziej podatne na rozwój stanów zapalnych dziąseł i zaburzeń związanych ze zdrowiem jamy ustnej.

Właśnie z tego względu kobiety spodziewające się dziecka w szczególności powinny zatroszczyć się o prawidłową higienę w jamie ustnej. Problem ten, również dotyka kobiet przechodzących menopauzę, gdzie całkowicie zmienia się gospodarka hormonalna.

Pamiętaj! Zdrowie zębów jest bardzo ważne. Dlatego też nawracające ślady krwi w trakcie szczotkowania są wyraźnym sygnałem ostrzegawczym informującym nas o tym, że powinniśmy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, a nawet całego organizmu.

Przyczyn krwawienia dziąseł, jak widać, może być sporo! Kiedy nasze dziąsła krwawią, nie należy lekceważyć tych objawów. Periodontolog - lekarz chorób przyzębia - z pewnością prawidłowo oceni stan jamy ustnej, wdroży zabiegi, które mają działanie przeciwzapalne, a co najważniejsze- uchroni nas przed utratą zębów!

Jak uchronić się przed krwawiącymi dziąsłami ?

Chcąc cieszyć się zdrowymi zębami oraz dziąsłami, należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej.

Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie przez 3 minuty. Niezbędne jest także stosowanie nici dentystycznej, by wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, do których szczoteczka nie dotrze. Pomocne również będą antybakteryjne płyny do płukania ust. Nie tylko zniwelują nieprzyjemny posmak w ustach w ciągu dnia, ale też doskonale sprawdzą się po wszelkich zabiegach chirurgicznych.

Jakiej szczoteczki do zębów używać?

Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów szczoteczek, najlepiej jednak sprawdzą się te z miękkim włosiem.

Pamiętajmy, płytka bakteryjna jest miękkim nalotem na zębach, nie wymaga użycia dużej siły i twardego włosia szczotki!

Jeśli nie potrafisz ocenić czy używasz prawidłowej siły podczas szczotkowania zębów, pomocne okażą się szczoteczki soniczne lub elektryczne. Szczoteczki tego typu często wyposażone są w specjalne czujniki nacisku włosia, przez co doskonale sprawdzą się u pacjentów z tego typu problemem. Za każdym razem, kiedy użyjesz zbyt dużej siły, Twoja szczoteczka poinformuje Cię sygnałem dźwiękowym. Prawda, że proste?

Szczoteczki do mycia zębów przydatne przy oczyszczeniu zębów, leczenie krwawiące dziąsła, leczenie patologicznych kieszonek dziąsłowych

Zabiegi higienizacji - usuwanie kamienia nazębnego

W zapobieganiu parodontozie również bardzo ważną rolę odgrywa higienizacja zębów w gabinecie stomatologicznym. Usuwanie kamienia nazębnego odgrywa kluczową rolę w skutecznym leczeniu chorób przyzębia, powodujących krwawienie z dziąseł oraz stany zapalne dziąseł i przyzębia.. Od kamienia wszystko się zaczyna... Zatem nie zwlekaj, doświadczone higienistki stomatologiczne nie tylko zajmą się profesjonalnie Twoimi zębami, ale też dokładnie wytłumaczą wszystkie tajniki prawidłowej higieny jamy ustnej.

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, jak cenne jest prawidłowe szczotkowanie zębów. Podczas wizyty u higienistki stomatologicznej nie tylko otrzymasz instruktaż prawidłowego mycia zębów, ale też higienistka fachowo dobierze do Twoich potrzeb środki higieny jamy ustnej. Zostaniesz poinstruowany dokładnie jak używać szczoteczki, nici, pasty, by mycie zębów było jak najbardziej efektywne.

higienizacja w gabinecie stomatologicznym, stan zapalny dziąseł spowodowany przez bakteryjną płytkę nazębną

badanie podczas higienizacji, zapalenie dziąseł, krwawienie z dziąseł

Podsumowanie

Zdrowie jamy ustnej zaczyna się w gabinecie higienizacji! Nie ma perfekcyjnego leczenia bez odpowiedniej higieny. Wyleczenie krwawiących dziąseł nie tylko jest ważne z punktu naszego komfortu życia, ale również jest furtką do dalszych zabiegów stomatologicznych - brak higieny jamy ustnej uniemożliwia chociażby wszczepienie implantów. Kamień, płytka nazębna i nieprawidłowa higiena domowa są ewidentnym przeciwskazaniem do uzupełnień protetycznych w postaci koron, licówek, a także do zabiegów wybielania oraz wielu innych.

Autorzy:

 • dr n.med. Jakub Kwiatek
 • mgr inż. Aleksandra Niemyt
 • mgr hig.stom. Marta Leśna

Ostatnio na blogu

All on 4 - Proteza zębowa całej szczęki na 4 implantach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu utrata zębów było równoznaczna z brakiem możliwości odzyskania pełnej funkcji i estetyki uśmiechu. Stosowanie protez nie rozwiązywało i dotąd nie rozwiązuje problemu z komfortem mówienia czy gryzienia oraz życia towarzyskiego oraz zawodowego.
02 kwiecień 2024

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na wizualnej poprawie estetyki zębów. Dziedzina ta łączy w sobie szereg zabiegów z zakresu leczenia zachowawczego, protetycznego, leczenia ortodontycznego oraz zabiegów higienizacji. Wszystko po to, aby uzyskać zdrowe zęby - a przy tym - piękny uśmiech!!

02 kwiecień 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas