Licówki na zęby - zastosowanie i rodzaje

22 marzec 2024

Czym są licówki ?

Licówki to cienkie płatki, które przyklejane są do powierzchni zęba. Nazwa licówek pochodzi od strony zębów, na której są widoczne (licowa). Zakładane są w przednim odcinku łuku zębowego, najczęściej obejmując zęby sieczne. Przygotowanie zębów pod licówki polega na delikatnym zeszlifowaniu warstwy wierzchniej szkliwa. Licówka, w zależności od preferencji i potrzeb Pacjenta może być zakładana na jeden ząb lub kilka.

Zwykle grubość licówek nie przekracza 1 mm grubości. Dzięki pełnej cyfryzacji możliwe jest projektowanie ultra cienkich licówek, bez konieczności większego szlifowania zęba.

Licówki

Ich zaletą jest przede wszystkim poprawa wyglądu estetycznego zębów i zgryzu, przy nieznacznej (dochodzącej do 0,5 mm) ingerencji w szkliwo zęba - w odróżnieniu od standardowych koron, kiedy wymagana jest większa preparacja, czyli szlifowanie zębów.

Licówki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić estetykę swoich zębów i szybko zyskać nowy uśmiech, zarówno pod względem koloru jak i kształtu. Tym samym te małe pojedyncze nakładki są w stanie z naszych zębów zrobić wymarzony uśmiech w niedługim czasie.

Założenie licówek

Zabieg założenia licówek odbywa się w znieczuleniu miejscowym, przez co jest całkowicie bezbolesny. Po ich założeniu może się pojawić chwilowa nadwrażliwość - u niektórych pacjentów efekt ten może się utrzymać kilkanaście godzin, ewentualnie kilka dni.

Digital Smile Design - cyfrowe projektowanie uśmiechuW dobie pełnej cyfryzacji już nawet podczas jednej wizyty pacjent może zyskać piękny uśmiech. Przed założeniem licówek, lekarz stomatolog projektuje ich wygląd w specjalnym programie DSD ang. Digital Smile Design. A wszystko po to, by pacjent mógł zobaczyć zmianę zębów, jeszcze przed podjęciem decyzji.

Mock-up

To Genialne rozwiązanie! Mock-up to nic innego jak przymiarka uśmiechu na własnych zębach. Projekt uśmiechu na komputerze pozwala zobaczyć efekt po założeniu licówek, ale przymiarka na zębach jeszcze przed szlifowaniem zębów to dopiero coś! Pacjenci w ten sposób mogą zobaczyć czy zaprojektowany kształt, kolor zębów będzie im w pełni odpowiadał.

Szlif

Kiedy Pacjent w pełni zaakceptuje projekt swoich licówek, następuje wizyta na, której zęby są szlifowane i pobierany jest rejestr tego szlifu. Etap ten, najczęściej wykonywany jest za pomocą skanera wewnątrzustnego lub specjalnych mas wyciskowych. Pacjent wówczas opuszcza gabinet z zabezpieczonymi zębami-tzw. licówkami tymczasowymi.

Zęby oszlifowane przed zabiegiem

Finał

Dalszy etap odbywa się już we współpracy lekarza stomatologa i techników dentystycznych. Kiedy praca jest gotowa, następuje ściągnięcie tymczasowych i zacementowanie ostatecznych licówek. Nowoczesne projektowanie umożliwia wytwarzanie w laboratorium licówek o wysokiej jakości, umożliwia dobór kształtu zębów do rysów twarzy pacjenta, oraz wyboru wymarzonego koloru. Wszystko odbywa się w zgranym zespole specjalistów, co jest kluczowe w osiąganiu pełnego zadowolenia pacjenta!

Ostateczne licówki

W jakich przypadkach stosować licówki?

Nierówne zęby

Przy niewielkiej wadzie zgryzu licówki umożliwiają skorygowanie problemu. Najczęściej stosowane są w celu zamknięcia szpary między zębami m.in diastemy czy też nadmiernego starcia brzegów siecznych. Licówki doskonale się sprawdzą u pacjentów, którzy chcą zmienić kształt zębów, np. wtedy, gdy konieczne jest wydłużenia lub poszerzenia korony w odcinku przednim.

Licówki umożliwiają korektę nierównych zębów

Pamiętaj! Licówki nie zastąpią leczenia ortodontycznego, ich główną rolą jest korygowanie niedoskonałości zębów pod względem estetycznym, nierówności szkliwa, natomiast nie zastąpią aparatu ortodontycznego. Warto wnikliwie przedyskutować tę kwestię ze swoim dentystą.

Trwałe przebarwienia szkliwa

Wielu pacjentów po terapii antybiotykami doznaję trwałych przebarwień na szkliwie, których nie da się usunąć wybielaniem zębów czy innymi zabiegami wykonywanymi w gabinecie stomatologicznym. Z wiekiem naturalne uzębienie staje się ciemniejsze, zwłaszcza po leczeniu kanałowym, kiedy dochodzi do marskości zęba. Nieestetyczne zęby podczas uśmiechu potrafią skutecznie wpłynąć na obniżenie poczucia własnej wartości, co obniża komfort psychiczny wielu ludzi. Na ratunek przychodzą właśnie licówki, które są świetnym rozwiązaniem w uzyskaniu równomiernego kolorytu i likwidacji przebarwień.

Uszkodzenia mechaniczne zębów

Licówki doskonale sprawdzają się wśród pacjentów, którzy w wyniku mechanicznego urazu doznali pęknięcia w szkliwie, bądź w wyniku nawyku zgrzytania zębami doszło do utraty szkliwa.

Należy jednak pamiętać, aby przed założeniem licówek pacjent zniwelował wszelkiego rodzaju parafunkcje. Nieleczony bruksizm, czy nawet nawykowe obgryzanie paznokci mogą doprowadzić do uszkodzenia odbudowy i są ewidentnym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu. W przypadku takich problemów dentysta najpierw zajmuje się leczeniem przyczyny takiego stanu.

Rodzaje licówek

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe wykonywane są z materiału ceramicznego - porcelany. Obecne rozwiązania pozwalają na wytwarzanie w laboratorium protetycznym licówek tak cienkich, że ingerencja w tkanki naturalnego zęba jest praktycznie ograniczona do minimum.

Struktura licówek porcelanowych do złudzenia przypomina naturalne szkliwo. Dlatego też licówki te, dają najbardziej naturalny wygląd zębów przednich, ze wszystkich stosowanych materiałów w stomatologii.

Wykonanie licówek porcelanowychLicówki porcelanowe

Licówki porcelanowe odbijają światło jak naturalne zęby, przez co w wielu przypadkach estetyką przewyższają naturalne zęby!

Zalety licówek porcelanowych

Licówki porcelanowe zachowują trwałą barwę i połysk, materiał ten nie chłonie barwników z pokarmów, przez co nie wymagają odświeżania koloru. Posiadają dużą odporność na ścieranie, a co najważniejsze, są materiałem biokompatybilnym, który nie zaburza środowiska jamy ustnej.

Licówki porcelanowe oprócz ogromnych walorów estetycznych, cechują się bardzo dobrą szczelnością brzeżną, doskonale sprawdzą się u pacjentów, którzy posiadają :

  • ubytki przyszyjkowe
  • szpary między zębami
  • zęby stożkowe
  • niedorozwój szkliwa
  • nadmiernie starte brzegi sieczne
  • trwałe przebarwienia, np. w wyniku przebytego leczenia
  • uszkodzenia pourazowe, np. ukruszony ząb
  • nieestetyczne wypełnienia tzw. plomby

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe zdecydowanie są mniej trwałe, niż licówki porcelanowe. Najczęściej są stosowane tymczasowo, zaraz po zabiegu szlifowania zębów. Stosowane są głównie w celach ochronnych, podczas oczekiwania na finalne licówki. Licówki kompozytowe, mogą być założone podczas jednej wizyty, z projektu wykonanego przez technika, bądź bezpośrednio przez stomatologa, wykorzystując do tego specjalne materiały kompozytowe.

Licówki kompozytowe należą do grupy materiałów, które są podatne na wszelkiego rodzaju osady, przez co estetyka w odcinku przednim jest dużo mniejsza, niż w przypadku porcelany.

Materiały kompozytowe, w porównaniu do materiałów ceramicznych cechują się większą ścieralnością, mniejszym odbiciem światła oraz większą podatnością na uszkodzenia oraz odbarwienia.

Licówki kompozytowe są znacznie tańszym materiałem w porównaniu do porcelany, przez co może być alternatywą w przypadku ograniczonego budżetu finansowego.

Przeciwskazania do założenia licówek

Licówki nie sprawdzą się w przypadku:

  • dużych wad ortodontycznych, które powodują obciążanie struktur, jednocześnie doprowadzając do ich uszkodzenia lub utraty,
  • przy zębach zrotowanych,
  • kiedy występuje nieleczony bruksizm,
  • choroby przyzębia, zły stan dziąseł,
  • dużych braków zębowych w odcinkach bocznych, które prowadzą do obciążeń,
  • obecności kamienia nazębnego, złej higieny,
  • kiedy występują parafunkcje jamy ustnej, np. obgryzanie paznokci, długopisów.

Autorzy:

  • dr n.med. Jakub Kwiatek
  • mgr inż. Aleksandra Niemyt
  • mgr hig.stom. Marta Leśna

Ostatnio na blogu

Nakładkowe leczenie ortodontyczne - Alignery

Do niedawna aparaty ruchome kojarzyły się tylko z aparatami akrylowymi i leczeniem wczesnym dzieci i młodzieży. Obecnie coraz większą popularność zdobywają aparaty nakładkowe, czyli Alignery. Zastosowanie tych aparatów poprzedzone jest indywidualnym badaniem i dostosowaniem metody do potrzeb Pacjenta. Takie działanie może przyczynić się do osiągnięcia zamierzonych efektów. Wiek pacjenta nie stanowi problemu, bo przy dobrej współpracy Alignery sprawdzą się zarówno u młodzieży jak i u osób dorosłych. Tradycyjny aparat ortodontyczny jest jedną z najpopularniejszych opcji leczenia wad zgryzu, jednak coraz więcej pacjentów wybiera przezroczyste nakładki ortodontyczne ze względu na ich zalety w kontekście higieny i dyskrecji podczas leczenia.
24 wrzesień 2024

Higienizacja GBT- Rewolucja w pielęgnacji jamy ustnej

Współczesna stomatologia rozwija się niezwykle dynamicznie, oferując Pacjentom coraz bardziej zaawansowane metody dbania o zdrowie jamy ustnej. Jedną z najnowszych i najbardziej innowacyjnych technik jest protokół higienizacji Guided Biofilm Therapy (GBT), który zyskuje coraz większe uznanie zarówno wśród stomatologów, jak i Pacjentów.
31 lipiec 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas