Sterowana regeneracja tkanek – membrany PRF

07 czerwiec 2021

Sterowana regeneracja tkanek – membrany PRF

Gojenie tkanek miękkich oraz kości po zabiegach chirurgicznych oraz proces odbudowy tkanek utraconych w wyniku postępujących procesów zapalnych, to jedno z wyzwań współczesnej stomatologii. Odpowiednia ilość tkanki kostnej jest czynnikiem niezbędnym dla powodzenia procesu implantacji.

Działania dążące do odbudowania utraconej tkanki kostnej to tzw. sterowana regeneracja kości (ang. Guided Bone Regeneration – GBR). Wszelkie doniesienia naukowe potwierdzają, że najlepsze efekty regeneracji uzyskiwane są przy użyciu materiałów autogennych, a więc pozyskanych od Pacjenta.

Zastosowanie membran PRF (ang. Platelet Rich Fibrin) to innowacyjna metoda lecznicza, która powstała w oparciu o odkrycia biologii molekularnej i stanowi element nowoczesnej inżynierii tkankowej, ale jej podstawą jest wykorzystanie naturalnych zdolności regeneracyjnych naszego organizmu.

Co to jest membrana PRF?

Membrana PRF (Platelet Rich Fibrin) – to autogenna matryca, na bazie której odbywa się gojenie.

Zastosowanie membran PRF stymuluje proces regeneracji zarówno kości, jak i tkanek miękkich.

W bogatopłytkowej fibrynie, dzięki jej trójwymiarowej strukturze, zawieszone są liczne czynniki wzrostu (m.in. naczyniowy VEGF, płytkowy PDGF), cytokiny, białka odpowiedzialne za proces gojenia oraz szereg innych substancji regulujących proces regeneracji tkanek, w tym mezenchymatyczne komórki macierzyste.

Fibryna PRF działa też jak preparat immunologiczny – tzn. dzięki obecności leukocytów, wzmaga odporność otaczających ją tkanek.

Co istotne, uwalnianie wspomnianych czynników z membrany PRF odbywa się w sposób powolny, dzięki czemu substancje stymulujące stale dostarczane są do miejsca gojenia, a sama tkanka w międzyczasie wytwarza receptory niezbędne do spotęgowania ich działania.

Jak powstaje membrana PRF?

Membrana PRF otrzymywana jest z krwi własnej Pacjenta w dniu zabiegu.

Ilość pobranej krwi żylnej odpowiada ilości potrzebnej dla wykonania analiz laboratoryjnych.

Pobrana krew zostaje odwirowana zgodnie z dedykowanym protokołem, a następnie lekarz przygotowuje fibrynę do umieszczenia w miejscu pozabiegowym. Membrana ma konsystencję żelową, która jest niezwykle wytrzymała mechanicznie, a jednocześnie łatwa do formowania i dostosowania do rany pozabiegowej.

Kiedy stosuje się membrany PRF?

Zastosowanie materiałów autologicznych (otrzymywanych z krwi własnej Pacjenta) jako metody stymulacji procesu gojenia, znane jest w ortopedii już od wielu lat.

W stomatologii ma jednak stosunkowo niedługą historię i wciąż stanowi metodę nowoczesną i innowacyjną. W praktyce stomatologicznej membrany PRF znajdują zastosowanie podczas zabiegów:

- ekstrakcji (usunięcia) zębów

- implantacji

- podnoszeniu dna zatoki szczękowej (sinus lift)

- resekcji wierzchołka korzenia

- zabiegach periodontologicznych

Jakie są zalety membran PRF?

- Szybkość i prostota otrzymywania

- Wykorzystanie naturalnych substancji i procesów

- Brak konieczności dodawania sztucznych czynników polimeryzujących

- Pełne bezpieczeństwo i biokompatybilność

- Działanie hemostatyczne (hamowanie krwawienia)

- Przyspieszenie procesu gojenia

- Wytworzenie kości lepszej jakości (lepsza mineralizacja i gęstość)

- Zmniejszenie odpowiedzi zapalnej

- Minimalizowanie dolegliwości bólowych po zabiegu.

AUTOR
Dyrektor ds. Medycznych

Ostatnio na blogu

Dołącz do Nas! Praca Asystentki w Klinice Kwiatek – Twój Rozwój w Nowoczesnej Stomatologii

Klinika Kwiatek w Poznaniu to nie tylko miejsce pracy, ale także środowisko, które wspiera rozwój zawodowy i osobisty swoich Pracowników. Jesteśmy dumni z naszego Zespołu, który łączy pasję do stomatologii z nowoczesnymi technologiami i innowacyjnym podejściem do leczenia pacjentów. Oferujemy wyjątkowe warunki pracy dla Asystentek Stomatologicznych, które chcą rozwijać swoje umiejętności i karierę.
20 czerwiec 2024

All on 4 - Proteza zębowa całej szczęki na 4 implantach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu utrata zębów było równoznaczna z brakiem możliwości odzyskania pełnej funkcji i estetyki uśmiechu. Stosowanie protez nie rozwiązywało i dotąd nie rozwiązuje problemu z komfortem mówienia czy gryzienia oraz życia towarzyskiego oraz zawodowego.
07 czerwiec 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas