Sterowana regeneracja tkanek – membrany PRF

07 czerwiec 2021

Sterowana regeneracja tkanek – membrany PRF

Gojenie tkanek miękkich oraz kości po zabiegach chirurgicznych oraz proces odbudowy tkanek utraconych w wyniku postępujących procesów zapalnych, to jedno z wyzwań współczesnej stomatologii. Odpowiednia ilość tkanki kostnej jest czynnikiem niezbędnym dla powodzenia procesu implantacji.

Działania dążące do odbudowania utraconej tkanki kostnej to tzw. sterowana regeneracja kości (ang. Guided Bone Regeneration – GBR). Wszelkie doniesienia naukowe potwierdzają, że najlepsze efekty regeneracji uzyskiwane są przy użyciu materiałów autogennych, a więc pozyskanych od Pacjenta.

Zastosowanie membran PRF (ang. Platelet Rich Fibrin) to innowacyjna metoda lecznicza, która powstała w oparciu o odkrycia biologii molekularnej i stanowi element nowoczesnej inżynierii tkankowej, ale jej podstawą jest wykorzystanie naturalnych zdolności regeneracyjnych naszego organizmu.

Co to jest membrana PRF?

Membrana PRF (Platelet Rich Fibrin) – to autogenna matryca, na bazie której odbywa się gojenie.

Zastosowanie membran PRF stymuluje proces regeneracji zarówno kości, jak i tkanek miękkich.

W bogatopłytkowej fibrynie, dzięki jej trójwymiarowej strukturze, zawieszone są liczne czynniki wzrostu (m.in. naczyniowy VEGF, płytkowy PDGF), cytokiny, białka odpowiedzialne za proces gojenia oraz szereg innych substancji regulujących proces regeneracji tkanek, w tym mezenchymatyczne komórki macierzyste.

Fibryna PRF działa też jak preparat immunologiczny – tzn. dzięki obecności leukocytów, wzmaga odporność otaczających ją tkanek.

Co istotne, uwalnianie wspomnianych czynników z membrany PRF odbywa się w sposób powolny, dzięki czemu substancje stymulujące stale dostarczane są do miejsca gojenia, a sama tkanka w międzyczasie wytwarza receptory niezbędne do spotęgowania ich działania.

Jak powstaje membrana PRF?

Membrana PRF otrzymywana jest z krwi własnej Pacjenta w dniu zabiegu.

Ilość pobranej krwi żylnej odpowiada ilości potrzebnej dla wykonania analiz laboratoryjnych.

Pobrana krew zostaje odwirowana zgodnie z dedykowanym protokołem, a następnie lekarz przygotowuje fibrynę do umieszczenia w miejscu pozabiegowym. Membrana ma konsystencję żelową, która jest niezwykle wytrzymała mechanicznie, a jednocześnie łatwa do formowania i dostosowania do rany pozabiegowej.

Kiedy stosuje się membrany PRF?

Zastosowanie materiałów autologicznych (otrzymywanych z krwi własnej Pacjenta) jako metody stymulacji procesu gojenia, znane jest w ortopedii już od wielu lat.

W stomatologii ma jednak stosunkowo niedługą historię i wciąż stanowi metodę nowoczesną i innowacyjną. W praktyce stomatologicznej membrany PRF znajdują zastosowanie podczas zabiegów:

- ekstrakcji (usunięcia) zębów

- implantacji

- podnoszeniu dna zatoki szczękowej (sinus lift)

- resekcji wierzchołka korzenia

- zabiegach periodontologicznych

Jakie są zalety membran PRF?

- Szybkość i prostota otrzymywania

- Wykorzystanie naturalnych substancji i procesów

- Brak konieczności dodawania sztucznych czynników polimeryzujących

- Pełne bezpieczeństwo i biokompatybilność

- Działanie hemostatyczne (hamowanie krwawienia)

- Przyspieszenie procesu gojenia

- Wytworzenie kości lepszej jakości (lepsza mineralizacja i gęstość)

- Zmniejszenie odpowiedzi zapalnej

- Minimalizowanie dolegliwości bólowych po zabiegu.

AUTOR
Dyrektor ds. Medycznych

Ostatnio na blogu

All on 4 - Proteza zębowa całej szczęki na 4 implantach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu utrata zębów było równoznaczna z brakiem możliwości odzyskania pełnej funkcji i estetyki uśmiechu. Stosowanie protez nie rozwiązywało i dotąd nie rozwiązuje problemu z komfortem mówienia czy gryzienia oraz życia towarzyskiego oraz zawodowego.
02 kwiecień 2024

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która koncentruje się na wizualnej poprawie estetyki zębów. Dziedzina ta łączy w sobie szereg zabiegów z zakresu leczenia zachowawczego, protetycznego, leczenia ortodontycznego oraz zabiegów higienizacji. Wszystko po to, aby uzyskać zdrowe zęby - a przy tym - piękny uśmiech!!

02 kwiecień 2024
Masz pytania?
Chcesz umówić się na wizytę?
Zadzwoń do nas